Od czego zależy cena płyty winylowej?

Kondycja płyty to jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej wartości. Ale nie jedyny. Tym razem kwestii wartości płyt przyjrzymy się bardziej generalnie. Od czego zależy więc cena płyty winylowej?

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z płytą starą, czy z nową, kondycja płyty i jej okładki to absolutnie kluczowa kwestia dla jej wartości. Wraz z kolejnymi rysami, plamami i dziurkami spada ona „na łeb na szyję”. Doskonale obrazuje to system wyceny płyt.

Im mniej, tym lepiej

Nieważne, co kolekcjonujesz – rzadkość przedmiotu niemal zawsze jest jednym z kluczowych czynników decydujących o jego wartości. Nie inaczej jest z płytami winylowymi. Wielu słynnych artystów z różnych powodów wydawało niektóre ze swoich nagrań w bardzo ograniczonej liczbie egzemplarzy. Niezwykle ciekawa historia kryje się choćby za albumem „Yesterday and Today” The Beatles. Słynna ekipa z Liverpoolu postanowiła „zaprotestować”, wydając ten przeznaczony głównie na amerykański rynek krążek z kontrowersyjną okładką, na której członkowie grupy pozują z pozbawionymi głów lalkami i kawałkami mięsa. Ta „rzeźnicza okładka” (ang. butcher sleeve) została szybko zamieniona przez wytwórnię słynnych muzyków, ale zanim to się stało, ograniczona liczba egzemplarzy przedostała się do sprzedaży. Każdy z nich jest teraz wart fortunę. Najdroższy sprzedano za ok. 85 tys. dolarów! Zapoznaj się z naszym artykułem „Ile kosztują najdroższe płyty winylowe”, by ostatecznie przekonać się, że te „naj” to absolutne unikaty. Im mniej, tym lepiej.

Zdecydowanie na cenę płyt winylowych ma wpływ także kraj wydania. Najlepiej oczywiście mieć pierwsze tłoczenie z kraju, z którego pochodzi artysta. Jednak trafiają się ciekawe perełki, np. albumy amerykańskich lub angielskich grup wydane w Indiach lub Brazylii.

Często z kolei bywa tak, że legendarne albumy wydane np. przez polskie czy rosyjskie wytwórnie nie cieszą się dużą popularnością.

Podążając za (winylową) modą

Pomijając głosy tych, którzy sam fakt wzmożonej popularności płyt winylowych uznają za modę, warto wspomnieć słowem o trendach panujących w obrębie świata kolekcjonerów winyli. Kolejne dekady charakteryzowały się dużym zainteresowaniem określonymi rodzajami muzyki. Swoje „pięć minut” miała muzyka disco. W latach 90-tych, aż do dziś, rekordy popularności biją nagrania rockowe. Ceny winyli wywindować może także doniosłe wydarzenie, np. śmierć artysty. Doskonałym przykładem jest Michael Jackson. Po jego śmierci w roku 2009 ceny winylowych wersji jego albumów niemal z dnia na dzień stały się obiektem zainteresowania kolekcjonerów. Podobne przykłady można mnożyć.

Adrienne Pearson z Ameoba Music w wielkim, ale celnym, skrócie podsumowała: cena winyla zależy od trzech czynników: kondycji płyty, ilości egzemplarzy i popytu na nie. I właśnie z tych punktów widzenia warto rozpatrywać wartość swoich albumów.

Z zawodu copywriter, tłumacz i webmaster wyspecjalizowany w nowych technologiach. W wolnym czasie chętnie sięgający także po te bardziej tradycyjne, w tym gramofony i płyty winylowe. Interesuje się sposobem, w jaki słowa wpływają na ludzi oraz potencjałem sieci do zmieniania naszych przyzwyczajeń. Muzycznie najbardziej interesuje go soul, funk i r&b.

Zapraszamy do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 • marek
  marek 5 lutego 2018, 16:04

  dla mnie płyty winlowe to jest strata czasu i wydawania kase błoto ża 100 zł płyte winlową dostajemy tylko 10 piosenek jest to za mało jak na taka cene za 100 zł można mieć super pendrive pamięci asz 32 Gb 64 GB można tam nagrać więcej piosenek mp 3 około 2000 a płyta winlowa daje nam tylko 10 piosenek za 100 zl czy się opłaca waszym zdaniem używac dalej winlowe płyte przy tak mało ilościach 10 piosenek

  • MM
   MM 13 czerwca 2018, 10:59

   Jeżeli kupujesz muzykę na kilogramy, to masz racje. Mnie się wydaje, że tu chodzi o sam klimat i kulturę odtwarzania.
   Faktem jest, że muzyka z płyty winylowej jest gorszej jakości, lecz ma swoje brzmienie, którego próżno szukać w wersjach cyfrowych.
   Widać jesteś cyberdzieckiem zrodzonym daleko po płycie kompaktowej.
   Jak kogoś stać i szuka klimatu, to płyty winylowej nic nie zastąpi.

 • Małgorzata
  Małgorzata 7 grudnia 2016, 18:51

  Chodzi mi dokładnie o Album 7 płyt The Rolling Stones Beggars Banquet

 • Małgorzata
  Małgorzata 7 grudnia 2016, 18:49

  Gdzie mogę sprawdzić ile warta jest płyta winylowa?

 • Anna Zembrzycka
  Anna Zembrzycka 20 października 2016, 15:03

  Dziebn dobry! Znalazlam a moim domu sporo plyt winylowychnp Jan Kiepura arie operowe XL 0345, „Przy stole wigilijnym;cHRISTMAS CAROLS SLASK nR sx0 347 rOD sTEWART bODY wISHES LATA 50 nIE WIEM GDZIE SZUKAC dat nagrania czy numerow.prosze o mala pamoc z powazaniem Anna Z.

 • Fabian
  Fabian 26 sierpnia 2015, 13:42

  Posiadam płyty winylowe w większości z oryginalnymi okładkami pod tytułami :
  1. Zbigniew Wodecki – Dusze kobiet;
  2. Violetta Villas – Njwiększe przeboje;
  3. Eleni – Lovers;
  4. Natalia – „Co powie tata” ’86;
  5. Eleni – Muzyka twoje imię ma;
  6. Sława przybylska – Śpiewa ulubione przeboje;
  7. Gdańska kapela – Pożeglować;
  8. Echa ojczyzny;
  9. Maryla Rodowicz – Rok;
  10. Urszula – Bright days will come;
  11. Irena Santor – Z Tobą na zawsze;
  12. Irena Santor – Piosenki stare jak świat (złota płyta)
  13. Jerzy Połomski – Nie zapomnisz nigdy;
  14. Dwa plus jeden – Nowy wspaniały świat;
  15. Marianna Wróblewska – OLD TMERS – meeting;
  16. Na skrzydłach wiatru;
  17. Meridiane Megodi;
  18. Pioseni Warszawskiej ulicy śpiewa Stanisław Grzesiuk;
  19. Dawne piosenki Warszawskich przedmieść śpiewa Stanisław Grzesiuk – „Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka”;
  20. Przygody koziołka matołka;
  21. Stanisław Niewiadomski – W dzień Bożego Narodzenia;
  22. Zespół smyczkowy (długogrająca);
  23. Asocjacja Hagaw & Andrzej Rosiewicz;
  24. Nauka j.Rosyjskiego płyty I-IV – Igor Wu-Jot;
  25. Halina Kunicka – Ach panie, panowie…;
  26. Polskie nagrania – Zorba;
  27. Mieczysław Fogg – Siwy włos (długogrająca);
  28. Mazowsze śpiewa kolędy;
  29. Mieczysław Wojnicki – Zakochani są wśród nas;
  30. Dla mojej matki;
  31. Dixieland, Swing and Rock;
  32. Framerowie – Pozdrowienia z różnych stron;
  33. Irena Jarocka – W cieniu dobrego drzewa;
  34. Hanka Ordonówna – Miłość ci wszystko wybaczy;
  35. oraz wiele płyt widokówek.
  Chciałbym się dowiedzieć gdzie i za jaką cenę mógłbym sprzedać moją kolekcję. Jeśli ktoś był by łaskawy mi pomóc proszę o kontakt na e-mail fabian1988@vp.pl lub pod nr. 603-342-286 poprzez SMS. Z góry wszystkim dziękuję.

  • Anna Zembrzycka
   Anna Zembrzycka 20 października 2016, 15:04

   JAKI MACIE PROBLEM? aNNA z

  • marek
   marek 5 lutego 2018, 16:06

   kupa kasy wydałeś na 36 płyt na jednej płycie masz 10 piosenek to jest za mało każda płyta koszt 100 zl 10 piosenek czy nie lepiej używac pendrive które miescie się więcej piosenek nisz 10 na plycie winlwoe dostajemy za 100 zł pendrive 32 64 Gb masz piosenek parwie 8000 a płyta ci jedna daje 10 piosenek za 100 zł i kolejen wydanie błoto kase ze wydasz na płyty 1500 2000 zł

 • maya1964
  maya1964 30 kwietnia 2015, 23:48

  Na temat plyt wilynowych niebardzo mam cos do powiedzenia ale mam w domu duzy album z bardzo starymi plytami , niektore 1829-1833, sa nawet w dobrym stanie , jedna jest brazowa ze znaczkiem orginalnosci tej plyty i kilkanasie innych sa to bardzo stare nagrania ( MOCART i inne rozny gatunek mozyki ) chcialabym sie dowiedziec czy sa one cos warte , czy ktos moglby mi pomoc.