Reign Ghost – Reign Ghost (1969)

Reign Ghost to hipisowska kapela z Kanady z dwoma albumami na swoim koncie. Chociaż nie udało im się zdobyć szerszej popularności, miło po latach posłuchać debiutanckiego albumu, na którym czuć ducha amerykańskiej psychodelii.

Mocny, wysoki głos wokalistki Lyndy Squires pozwala mi stylistycznie umieścić Reign Ghost obok mniej eksperymentalnego oblicza United States Of America (chociaż od czasu do czasu zabrzmi syntezator czy bardziej niepokojące dźwięki – np. intro do Travels Of Blue Paradox), Jefferson Airplane czy nawet legend folk-rocka: Fairport Convention i Trees.

Po mocnym, momentami złowieszczym Travels Of Blue Paradox mamy dwa niespieszne, sennie zaśpiewane Long Day Journey i Standing Bloom Only, Mr. Mars. Przyjemnie transowo i trochę żywiej robi się podczas części instrumentalnej w środku dziewięciominutowego Eyes Knows, So Does Ears And Carolina, a moim ulubionym kawałkiem jest chyba najmocniejszy na płycie Black Ode. Gitarowy fuzz, damsko-męskie zaśpiewy i dosyć przebojowy rockowy refren czynią z tego utworu potencjalny przebój.

Dobrze takiego albumu posłuchać w sam środek słonecznego dnia letniej kanikuły i uśmiechnąć się do starych, zapomnianych czasów, kiedy taka muzyka leciała w niemal każdej radiowej stacji.

Pasjonat muzyki progresywnej i psychodelicznej, jazzu, americany oraz płyt winylowych. Od zawsze życzył Dylanowi literackiej Nagrody Nobla. W pewien upalny wieczór założył Psychosondę.

Zapraszamy do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.