Historia

Columbia Records (CBS)

Adrian Senecki
Adrian Senecki
28.09.2013

Columbia Records to nazwa znana praktycznie każdemu poważniej interesującemu się rynkiem muzycznym. Historia tej najstarszej wciąż działającej wytwórni muzycznej jest dość skomplikowana, obfitująca w spektakularne sukcesy i klęski. Po latach niezależności wytwórnię przejmowały kolejno Columbia Broadcasting Company oraz Sony Music Entertainment. Dziś jest ona jedną z flagowych wytwórni tej ostatniej. Jak do tego doszło? Zapraszamy do lektury.

Początki i współpraca z Thomasem Edisonem

Columbia Records założona została w 1888 roku jako Columbia Phonograph Company i początkowo zajmowała się głównie sprzedażą fonografów i cylindrów fonograficznych produkcji fabryki Thomasa Edisona – słynnego wynalazcy i twórcy fonografu. Zasięg jej działalności obejmował Waszyngton, D.C., Delaware i Maryland. Już 6 lat później związki z biznesem Edisona zostały zerwane, a Columbia Phonograph Company zajęła się produkcją własnych fonografów i nagrań.

Columbii droga do wielkości

W pierwszej dekadzie XX wieku Columbia stała się jedną z trzech największych wytwórni obok firmy Edisona (Edison Records) i Victor Talking Machine Company. Wybornie radziła sobie za rządów obrotnego biznesmena Edwarda Eastona. Doskonałym ruchem okazało się m.in. całkowite zrezygnowanie z produkcji nagrań na cylindrach na rzecz płyt. Zwlekanie z podobną decyzją wymieniane jest wśród głównych powodów późniejszego upadku działalności Edisona. Columbia osiągnęła wówczas szczyt swojej przedwojennej prosperity, współpracując m.in. z gigantem przemysłu fonograficznego Guglielmo Marconim.

Raz na wozie raz pod wozem

Jak to zwykle bywa, po latach tłustych nadeszły lata chude. W latach 20-tych w wytwórnię mocno uderzył sukces radia. Sprzedaż spadła do tego stopnia, że w 1932 zaprzestano tymczasowo produkcji płyt! 6 lat później wytwórnię przejęła Columbia Broadcasting System. Columbii ledwo udało sę przetrwać lata 30-te naznaczone tragedią Wielkiej Depresji – największego kryzysu gospodarczego XX wieku. Dobre karty wróciły jednak w latach II Wojny Światowej. Dla Columbii nagrywał wówczas m.in. Frank Sinatra i całe mnóstwo innych słynnych wykonawców tamtych lat – na czele z Benny'm Goodmanem, Count'em Basie'm czy Kate Smith. Końcem lat 60-tych Columbia zmieniła nazwę na CBS Records.

Rewolucja z prędkością 33 1/3 obrotu na minutę

To, co każdy fan winyli na pewno powinien o Columbii wiedzieć, to fakt, że właśnie ta wytwórnia odpowiada za wprowadzenie w 1948 płyt grających z szybkością 33 1/3 obrotu na minutę. Dwunasto- i dziesięciocalowe płyty LP odtwarzane z tą prędkością stały się najpopularniejszym nośnikiem muzyki aż do czasu debiutu płyt CD w latach 80-tych, z którymi Columbia także ma sporo wspólnego.

Zmiana nazwy i właściciela, Columbia dziś

W 1968 przemianowana na CBS Records wytwórnia podjęła współpracę z japońską Sony Corporation. Z jej pomocą CBS sprzedawała swoje nagrania w Japonii. W 1982 CBS pomogło z kolei Sony w wypuszczeniu na świat wspomnianych płyt CD. W ciągu następnych kilku lat Sony osiągnęło tak spektakularne sukcesy, że było w stanie kupić CBS Records. Niedługo potem, w 1991, wróciła ona do nazwy Columbia Records. Dziś jest jedną z najważniejszych wytwórni japońskiego giganta i nagrywają dla niej tacy artyści, jak Adele, Billy Joel, David Bowie, Maxwell, Aerosmith czy Foster The People.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.