Drugie życie płyty winylowej

W Psychosondzie uwielbiamy winyle i piszemy o tym, jak pięknie można ich słuchać. Świat co rusz udowadnia nam jednak, że winyle służyć mogą do różnych celów, także tych poza muzycznych. I mimo pewnych kontrowersji, jakie wzbudza ten temat, postanowiliśmy tym razem pochylić się nad... dekoracyjnym potencjałem płyty winylowej.

Wiele już zostało na Psychosondzie powiedziane o potencjale płyty winylowej. Jako nośnik dźwięku, wydobywają z muzyki wszystko co najlepsze. Doskonale także prezentują się pod względem wizualnym, m.in. dzięki wspaniałym okładkom i labelom. Jako kolekcja wzbudzają zazdrość, podziw i (czasami) niekoniecznie zdrowe pokłady samozachwytu.

Przychodzi jednak taki moment w życiu winyla, kiedy nie nadaje się on już do słuchania. Miękkość i elastyczność tego materiału sprawia, że trudno go złamać, ale niekoniecznie trudno porysować. Po latach odtwarzania wiele egzemplarzy znajduje się w takim stanie, że zdejmowanie ich z półki w celu położenia na talerzu gramofonu mija się z celem. Co wtedy?

Można je po prostu pozostawić na półce i traktować jako część kolekcji. Niektórzy uważają jednak, że winyle mogą znaleźć wiele nietypowych zastosowań, czemu sprzyja ich elastyczność oraz duża powierzchnia, z której można tworzyć najróżniejsze kształty.

Winylowe gadżety

Z płyt winylowych z łatwością stworzyć można wiele fantastycznie prezentujących się gadżetów. Wśród naszych propozycji między innymi ramka do zdjęcia i podstawka pod kubek. Instrukcję do wykonania tego drugiego znajdziesz w tym filmie (język angielski). W skrócie – należy rozgrzać piekarnik do temperatury ok. 250 stopni Celcjusza i włożyć do niego (mocno porysowaną i niegrywalną!) płytę winylową. Po kilku chwilach płyta powinna stać się na tyle miękka, że możliwe stanie się wycięcie w niej małego kółka nożycami. Niektóre z poniższych propozycji są zdecydowanie bardziej skomplikowane. W internecie znajdziesz jednak poradniki do wykonania większości z nich.

Naszyjniki i koczyki

Winylowa biżuteria
Winylowa biżuteria
Winylowa biżuteria

Torebki

Winylowa torebka
Winylowa torebka

Ramki i etui 

Winylowa ramka
Winylowe etui na IPod

Winyle do domu i biura

Z płyt winylowych wykonasz też mnóstwo przydatnych przedmiotów, które upiększą Twój dom czy biuro, w tym przybornik biurowy lub  zegar. Ze szczególną konkurencją spotkasz się w produkcji tego ostatniego. W internecie znajdziesz wiele przykładów zegarów ozdobionych najwymyślniejszymi winylowymi kształtami. Wykonanie takiego samodzielnie wymaga sporo czasu i niemałej kreatywności. Po raz kolejny z pomocą przychodzą internetowe poradniki (język angielski).

Do stworzenia winylowego zegara zgodnie z przytoczonym poradnikiem, będziesz potrzebował:

  • dwóch płyt winylowych
  • farby akrylowej
  • kleju superglue
  • zegara
  • pędzla
  • mazaka
  • małego nożyka do precyzyjnego cięcia
  • noża do cięcia na ciepło
  • śrubokręta
  • obcęg

Kolejne kroki uwzględniają otworzenie zegara w celu wyciągnięcia jego mechanizmu i wskazówek, pomalowanie jednej z płyt oraz wskazówek na wybrany kolor, wycięcie kształtu w drugiej płycie oraz sklejenie wszystkiego w jedną całość.

Zegary i lustra

Winylowy zegar
Winylowy zegar
WInylowe lustro

Stojaki

Winyl stojak na wino
Winylowy stojak

Przyborniki i wizytowniki 

Winylowy przybornik biurowy
Winylowy wizytownik

Półki i podpórki

Winylowa podpórka dla książek
Półka na winyle

Krzesła i stoliki 

Winylowe krzesło

Winylowy stolik
Wnylowy stolik

Patery, flakony i bukiety

Winylowa patera
Winylowy flakon
Winylowy bukiet

Winyle na ścianie

Winyle na ścianie
Winyle na ścianie
Winyle na ścianie

Winylowe wycinanki

Wspaniałe, winylowe ozdoby stworzysz, wycinając w płytach kształty za pomocą gorącego noża. Więcej na ten temat znajdziesz w filmie, który przedstawia Carlę Commisso, na co dzień zajmującą się wyrabianiem dzieł takich jak te poniżej.

Winyleowe wycinanki
Winyleowe wycinanki
Winyleowe wycinanki
Winylowe wycinanki

Na zakończenie coś dla bardziej zaawansowanych twórców dzieł „wykrawanych” w winylu. W stworzenie podobnych będziesz musiał włożyć wiele wysiłku. Inspiracją niech będą dla Ciebie "Motyle" Paula Vilinskiego. Ta ambitna, winylowa instalacja, o czym możecie dowiedzieć się z filmu, powstała dla odmiany z płyt, które darzył szczególną sympatią. Celem takiego posunięcia było uczynienie procesu twórczego bardziej osobistym. Nie będziemy osądzać takiego podejścia. Przyznajcie jednak, że efekt jest naprawdę imponujący.

Winyle motyle

Co sądzicie o użytkowym i dekoracyjnym wykorzystaniu płyt winylowych? Szanujecie? Akceptujecie? Podzielcie się w komentarzach swoimi opiniami i przykładami innych ciekawych winylowych dzieł, jakie udało wam się znaleźć bądź stworzyć.

 

Strona Psychosonda korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich użycie.