Sprzęt

Gramofon Technics SL-1200GEG - prawdziwy mocarz

Tomasz Pniewski
Tomasz Pniewski
25.08.2021
Szczytowe osiągnięcie, wynik wielu lat pracy kilku zespołów inżynierów, stworzony z najlepszych materiałów jako połączenie ponadczasowych rozwiązań z najnowszymi zdobyczami techniki. Tak w skrócie można określić gramofon jakim jest Technics SL-1200GEG. Czy jest to najlepszy gramofon w swoim budżecie?

Kanapkowa budowa

To nie jest zwykły SL-1200... Już sama budowa wskazuje, że dołożono wszelkich starań, by uzyskać konstrukcję tłumiącą zewnętrzne oraz wewnętrzne drgania w każdym ich zakresie. Na obudowę składa się górna aluminiowa płyta o grubości 10 mm. Odpowiada ona nie tylko za świetne pierwsze wrażenie wizualne. Taka ilość aluminium ma bardzo dużą masę, dzięki czemu obciążenie gramofonu wyrównuje się na całej jego powierzchni, nie pozwalając tym samym na kumulację drgań w żadnym jego obszarze. Dalsza konstrukcja obudowy gramofonu jest już znana z poprzednich ewolucji tej serii. Aluminiowy odlew wraz z odlewem z materiału BMC stanowią swoistą ramę dla wszystkich podzespołów. Ostatnim elementem układanki jest wytrzymała guma. Tym sposobem połączono gustowne i ponadczasowe aluminium wraz z materiałami o doskonałych parametrach tłumiących, a zarazem zachowujących dużą sztywność i wytrzymałość, z której seria SL-1200 od lat słynie.

Sprawa ma się podobnie jeżeli chodzi o talerz. Tutaj sytuacja wygląda identycznie jak w przypadku samej obudowy, postawiono na połączenie kilku materiałów, których synergia jest w stanie ograniczyć niechciane rezonanse i drgania. Głównym budulcem jest tutaj ciśnieniowy odlew aluminium i mosiądzu. Zastosowanie mosiądzu w konstrukcji pozwoliło uzyskać wysoką stabilność obrotową oraz masę bezwładnościową. Umożliwiło to uzyskanie lepszych parametrów niż w kultowym napędzie SP-10 – wykorzystywanym w najlepszych studiach nagraniowych na świecie. Nie zapominajmy również o gumie jaką pokryto spód talerza, ten patent ograniczył efekt dzwonienia. Stworzono tym samym talerz, pozwalający obracać się płycie w najbardziej neutralny sposób, bez żadnych dodatkowych efektów.

Przełomowy napęd

Bezrdzeniowy napęd jest prawdopodobnie najbardziej zaskakującym elementem w nowej odsłonie modelu SL-1200. Jest to największy przełom, jaki nastąpił przez blisko 50 lat rozwijania modelu. Wyeliminowano najbardziej problematyczny element – żelazny rdzeń, odpowiedzialny w poprzednich odsłonach za największe źródło problemu – nieregularności obrotów. Nie ograniczono się do jednej zmiany. Odciążono również łożysko, zastosowano w tym celu podwójny wirnik. Pozwoliło to zredukować masę zachowując tym samym duży moment obrotowy. Zupełnej zmianie uległ jednak system sterowania silnikiem. Tutaj innowacja przyszła już kilka lat wcześniej, teraz została tylko optymalnie zaadoptowana. Technologia sterująca silnikiem pochodzi z napędów Blu-Ray. Dzięki temu silnik pracuje ze swoimi maksymalnymi parametrami na każdym etapie – starcie, nabieraniu prędkości obrotowej oraz jej utrzymywaniu.

Ramię

W ramieniu znajdujemy ciągany na zimno magnez. Tutaj po raz kolejny użyto najlepszych znanych materiałów w uzyskaniu najlepszych wyników. Lekki magnez pozwala zachować dużą bezwładność, zarazem jest bardzo wytrzymały oraz ferromagnetyczny. Technics chwali się wysoką czułością początkowego ruchu ramienia. Oznacza to, że nawet minimalna siła potrafi rozpocząć jego pracę. Jednak żadne ramię nie może działać bez odpowiednich łożysk. Kardanowa konstrukcja wspierana jest łożyskami o bardzo małym stopniu luzu, co przekłada się na wysoką precyzje pracy. Efekt? Idealne środowisko pracy dla wkładki gramofonowej, pozwalając jej tym samym pokazać wszystko, na co ją stać.

Wiele razy w tym artykule został poruszony temat użytych materiałów, co może wydawać się w pewnym momencie przesadą. Nic jednak bardziej mylnego, gramofon jest na pozór prostym urządzeniem mechanicznym. Dla zrozumienia jego komplikacji kluczowym słowem jest „mechanicznym”. Nawet najwyższej jakości rozwiązania technologiczne, by dać odpowiedni efekt, nie mogą iść w parze ze słabej jakości materiałami. Takie połączenie nigdy nie da oczekiwanych rozwiązań. Technics tworząc SL-1200GEG nie postawił tylko na nowinki technologiczne podbijające parametry na papierze. Inżynierowie z zespołu tworzącego ten gramofon zadali sobie bardzo ważne pytanie – co sprawia, że jeden gramofon działa lepiej od innego? Wyciągnęli odpowiednie wnioski i przestawili nam swój szczytowy projekt.

Złącza sygnałowe zostały wykonane z mosiądzu i pokryte złotem. Dzięki temu nie musimy się martwić o jakość połączenia z przedwzmacniaczem. 

Materiał powstał przy współpracy partnerskiego sklepu Nautilus 2. 

Gramofon Technics SL-1200GEG w cenie 14 999 zł znajdziecie tutaj.


Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.