Sprzęt

Headshelle Tonara - niedoceniony element

Tomasz Pniewski
Tomasz Pniewski
17.02.2020
Wkładka gramofonowa jest niekwestionowanym sercem gramofonu. Bez niej nawet najlepsze ramię nie dostarczy sygnału do reszty systemu. Jednak nawet najlepsze serce, czy też najlepsza wkładka, nie zagra, jeżeli nie będzie miała dobrego oparcia. W tym miejscu swoją ważną rolę odgrywa headshell, czyli uchwyt wkładki gramofonowej.

Można powiedzieć, że rola headshella jest prosta i ogranicza się do utrzymania wkładki na ustalonej pozycji, tak by zgadzał się przysięg oraz azymut. Można uznać, że ta wiedza wystarczy, jednak przedstawienie tego, jako prostego zadania, jest zdecydowanie niedopowiedzeniem. Najważniejszym zadaniem jest dopasowanie headshella do masy efektywnej ramienia oraz podatności wkładki. Użycie zbyt ciężkiego lub zbyt lekkiego headshella może doprowadzić do problemów z dźwiękiem w postaci sybilantów, zniekształceń, a nawet niemożności wyregulowania wkładki i ustawienia nacisku. Istotnym elementem jest również materiał z jakiego został wykonany headhsell. Materiał użyty do produkcji musi być wystarczająco sztywny, a zarazem lekki. Ważne jest również to, by użyty materiał nie był ferromagnetykiem. Bez tego, przy nieekranowanych wkładkach albo wkładkach typu Moving Coil, odsłuch zakończy się zakłóceniami.

Świetnie w tej roli sprawuje się aluminium - materiał wystarczająco sztywny, a zarazem lekki. Taki headshell jest również tani w produkcji, co owocuje bardzo atrakcyjnymi cenami. 

Doskonałym przykładem jest headshell marki Tonar o oznaczeniu 4601 (wersja srebrna) lub 4602 (wersja czarna). Jest to wierna kopia headshella marki Technics. Może on zostać wykorzystany w gramofonach z ramionami o średniej masie efektywnej. Sztywna budowa zapewnia odpowiedni komfort dla wkładki, dzięki czemu niuanse dźwięku nie giną, rozproszone po metalowej konstrukcji. Headshell dostępny jest z kompletem odważników (modele 4603 oraz 4604) dzięki czemu możemy regulować jego masę, co jest bardzo przydatne w przypadku sztywniejszych wkładek oraz szybkiej zmiany nacisku bez ruszania przeciwwagi.

Drugim bardzo ciekawym headshellem jest kopia angielskiej legendy, uchwytu marki SME, znanego głównie z ramienia SME 3009 MKII. Jest to bardzo lekki headshell - jego masa efektywna wynosi trochę ponad 6 gramów, przez co doskonale spisuje się w bardzo lekkich ramionach i przy wkładkach o wysokiej podatności. Headshell ten nosi oznaczenie 3196 dla wersji srebrnej oraz 3197 dla czarnego koloru.

Dla bardziej wymagających odbiorców świetnym rozwiązaniem będzie wybór headshella z serii TOP Q. Modele 4420 (czarny) oraz 5907 (srebrny). Charakteryzuje się demontowalnym uchwytem, a modele 5330 (czarny) oraz 5386 (srebrny) uchwytem na stałe. Obydwa rodzaje wykonane zostały z magnezu. Materiał wykazuje się jeszcze lepszą sztywnością oraz tłumieniem drgań w stosunku do aluminium. Ponadto mocowanie wtyku SME nie zostało zrealizowane na sztywno. Przy pomocy małej śrubki możemy z poziomu headhsella regulować zakres azymutu. Jest to zdecydowanie wygodniejsze, niż próby regulacji śrubkami zlokalizowanymi od spodu ramienia, zwłaszcza, że często ten element w ramieniu jest wklejony. Kabelki sygnałowe dołączone do zestawu zostały wykonane z beztlenowej miedzi, co nie tylko ma wpływ na dźwięk, ale również na komfort użytkowania. Nie musimy się martwić o śniedzenie złączy. Również w headshellu, zostały one pozłocone, dzięki czemu ich ewentualne czyszczenie nie będzie problemem. Waga całości to aż 12 gramów, więc doskonale spełnią się w przypadku cięższych ramion oraz sztywniejszych wkładek

Linki do produktów przekierowują na oficjalną stronę salonu Audioforte z Warszawy.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.