Fifty Foot Hose – Cauldron (1968)

Jeśli przypadły Wam do gustu eksperymenty brzmieniowe United States of America to możecie śmiało sięgnąć po ten album – jest ich tu znacznie więcej i są dużo bardziej odważne.

To psychodeliczny rock (czasami lekko jazzujący) bardzo odważnie przechodzący w elektronikę i awangardę. Niektóre fragmenty płyty to czysty, momentami ciężkostrawny dla przeciętnego słuchacza eksperyment (jeśli pamiętacie demoniczno-absurdalny głos takiego małego człowieczka z Miasteczka Twin Peaks, to na płycie spotkacie go również). And After, Opus 77, Opus 11, For Paula, Cauldron to w zasadzie nie utwory a niebezpieczne plamy dźwiękowe zmieszane z tajemniczymi odgłosami, które tylko czekają, aby dostać się do naszej głowy. Utwór dodany do tego wydawnictwa jako bonus – Bad Trip (nagrany przez Ethix – zespół założyciela Fifty Foot Hose – Corka Marcheschi) oryginalnie wydany na singlu przypomina nawet szalone dokonania Johna Zorna.

Miłośnikom bardziej stonowanej psychodelii polecam m.in. If Not This Time (wokal Nancy Blossom bardzo przypomina Dorothy Moskowitz z USOA), klasycznie rockujące, rozimprowizowane Fantasy czy przypominające czadujące Jefferson Airplane Red The Sign Post. Oczywiście ani przez moment nie uciekniemy od „skwaszonych” podkładów, szumów, pisków i innych odgłosów z żółtym kolorem w tle.

Fifty Foot Hose zakończyło działalność niedługo po debiucie, kiedy muzycy zaangażowali się w musical Hair, który właśnie zawitał do San Francisco. Doczekał się krótkiej reanimacji w latach 90. Cork Marcheschi – lider FFH zajmuje się obecnie sztukami wizualnymi.

Pasjonat muzyki progresywnej i psychodelicznej, jazzu, americany oraz płyt winylowych. Od zawsze życzył Dylanowi literackiej Nagrody Nobla. W pewien upalny wieczór założył Psychosondę.

Zapraszamy do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.