Ike & Tina Turner - Outta Season (1968)

Ike & Tina Turner – Outta Season (1968)

Janis Joplin zapytana kiedyś o swojego ulubionego wykonawcę, bez wahania odpowiedziała: Tina Turner. Dodajmy: trochę inna Tina niż ta, którą znamy od lat 80-tych, dzięki albumom „Private Dancer”, „Break Every Rule” czy przeboju „The Best”.

Zanim z powodzeniem zaistniała jako solowa wokalistka, w latach 1960-1975 występowała z mężem jako duet Ike & Tina Turner, wykonując przede wszystkim R&B. Obecnie małżeństwo znane jest głównie z burzliwego życia prywatnego, uzależnienia Ike’a od narkotyków i fizycznego maltretowania żony (zainteresowanych odsyłam do ciekawego filmu „What’s Love Got To Do With It” z 1993 roku).

Wielka szkoda, że muzyka, którą tworzyli, często jest zapominana, bądź niedoceniana. Warto przyjrzeć się kilku pozycjom z ich bogatej dyskografii, bo są to niemałe skarby w swoim gatunku. Debiutancki singiel duetu „A Fool in Love” zrobił furorę, jednak kolejne piosenki lądowały przeważnie na końcowych pozycjach list przebojów. Punktem zwrotnym okazał się album „Outta Season” wydany w 1968 roku, po którym rozpoczęła się dobra passa duetu. Możemy na nim usłyszeć przede wszystkim bluesowe standardy Lowella Fulsona, Jimiego Reeda, Elmore’a Jamesa, Little Waltera czy B.B. Kinga.

Domyślam się, że to Ike Turner odpowiadał za dobór utworów na płytę, bo kochał bluesa ponad życie, podczas gdy Tina była zafascynowana rockiem. Mimo to włożyła w materiał całe swoje serce, a nawet napisała piękną, rzewną balladę „I Am a Motherless Child”. Pierwsze, co przyciąga uwagę, to oryginalna, świetnie zaprojektowana okładka, której głównym elementem jest fotografia duetu z twarzami pomalowanymi na biało, wgryzającego się w plastry arbuza. Był rok 1968 i wielu czarnoskórym recenzentom nie spodobał się ten pomysł. Jego autor, główny producent płyty Bob Krasnov, po latach wspominał:

“To była parodia. Wszyscy biali muzycy grali wtedy bluesa, więc pomyślałem sobie, że jedynym sposobem, w jaki czarny zespół może nagrać bluesa, to z pomalowanymi na biało twarzami. Mieliśmy z tą okładką kupę problemów. Nawet mi grożono.”

Ike & Tina Turner - Outta Season (1968) Cover Full

Poza okładką, warto zwrócić uwagę na rewelacyjne brzmienie albumu. Powiedziałbym, że został wyprodukowany bardzo surowo, bez efekciarstwa, co doskonale współgra z istotą bluesa. Na pierwszym planie, obok wokalu Tiny, słyszymy przede wszystkim wiodącą gitarę elektryczną z mnóstwem smakowitych, wyważonych solówek.

Płytę otwiera zjawiskowy „I’ve Been Loving You Too Long” w oryginale należący do Ottisa Reddinga. Utwór stał się największym ówczesnym przebojem duetu, dochodząc do 68. miejsca listy Billboard Hot 100 i do 23. miejsca na liście R&B. Turnerowie zawsze mieli talent do coverów, które w następnej dekadzie stały się nawet ich muzyczną wizytówką. Interpretacja Tiny jest tu bardzo kobieca, intymna, wręcz erotyczna. Niesamowicie brzmi na płycie, a w wykonaniach na żywo wokalistka posunęła się jeszcze dalej, symulując orgazm w finałowej części utworu. Wyobrażam sobie, co musiała czuć publiczność, słysząc tak zmysłową i kontrowersyjną wersję.

W następnych utworach małżeństwo trzyma się już tradycji związanych z bluesem. Nie jest to płyta eksperymentalna, natomiast nie takie było jej założenie. Chodzi tu przede wszystkim o doskonały warsztat wykonawczy zespołu. Jednym z utworów, który wręcz hipnotyzuje instrumentalnym kunsztem jest „3 O’Clock In The Morning Blues”, od pierwszych nut wprawiający w zachwyt gitarą i subtelnymi klawiszami.

Ike Turner bardzo sprawnie radzi sobie także w autorskim, instrumentalnym numerze „Grumbling” – słychać, że jest tu w swoim żywiole. Zmianę nastroju wprowadza wspomniany już „I Am a Motherless Child”. To najspokojniejszy utwór na płycie, wyraźnie inspirowany muzyką negro spirituals. Wykonanie Tiny chwyta za serce i pozostaje w pamięci na długo.

Ike & Tina Turner - Outta Season (1968) Live

Na stronie B otrzymujemy dwie, troszkę szybsze kompozycje. Pierwsza to „Crazy ‘Bout You Baby”, natomiast druga to „My Babe”. Dzięki nim album nie wydaje się jednostajny, choć i w nich został zachowany bluesowy klimat. Prawdziwy klasyk małżeństwo zostawiło nam jednak na sam koniec. Jest nim „Rock Me Baby”, jeden z największych standardów tego gatunku, spopularyzowany głównie przez B.B. Kinga. Tina Turner, mierząc się z tak męskim repertuarem, pokazuje swoją charyzmę, której w żadnym wypadku nie można jej odmówić.

Wiele się działo w muzyce rockowej w momencie ukazania się tej płyty. Turnerowie pokazali swoimi nagraniami źródła rock and rolla, dźwięki, które przez całą dekadę były głównym źródłem inspiracji dla wszystkich młodych zespołów, a zwłaszcza przedstawicieli Brytyjskiej inwazji. Dlatego polecam ten album gorąco, bo to spory, a dość zapomniany klasyk i na pewno byłby cenną pozycją w każdej winylowej kolekcji.

Tina Turner Janis Joplin

Rok po wydaniu „Outta Season”, dokładnie 27 listopada 1969, spełniło się marzenie Janis Joplin. W Madison Square Garden, podczas koncertów towarzyszących amerykańskiej trasie The Rolling Stones, na jednej scenie stanęły dwie najważniejsze kobiety w historii Rock and Rolla. Janis spontanicznie dołączyła do Tiny podczas wykonywania piosenki „Land of 1000 Dances”. Niestety nie zachowało się żadne nagranie z tego wydarzenia, istnieje tylko kilka zdjęć. Podobno jedno z nich, autorstwa Amalie R. Rothschild, wisi w Białym Domu.

 

Zodiakalny rak, który mówi o sobie, że urodził się o kilka dekad za późno. Muzycznie od zawsze należy do lat 60-tych i 70-tych. Jego trójca święta to Kate Bush, David Bowie i The Rolling Stones. Obraca się wśród wielu gatunków muzycznych - obecnie jest pochłonięty wyławianiem pereł z morza muzyki rozrywkowej PRLu. Ponadto intresuje go archiktektura socmodernistyczna. Rodowity poznaniak.

Zapraszamy do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.