Mythos – Mythos (1972)

Akustyczne i elektryczne gitary, brzmienie fletu, czasami sitaru oraz muzyczne wyprawy w krainę orientu. – tak pokrótce można scharakteryzować debiutancką płytę krautrockowego zespołu Mythos, wydaną w legendarnej wytwórni Ohr.

Płyta rozpoczyna się żwawym, folkującym Mythoett. Już ten utwór daje pojęcie o zawartości całego albumu, jednak do pełnego obrazu potrzebna nam jest następna kompozycja Oriental Journey. To w zasadzie kwintesencja tych nagrań, a tytuł utworu idealnie odzwierciedla jego zawartość. Posępne brzmienie, sitar, przetworzony, potęgujący niepokój wokal, a w tle szeleszczący flet – prawdziwa orientalna wyprawa przerywana psychodelicznymi pomrukami instrumentów rozmaitych. Hero’s Death to z kolei ukłon w stronę trochę mniej orientalnej, za to elektrycznej psychodelii. Podobne brzmienia bez trudu odnaleźć można na opisywanym już w Psychosondzie albumie zespołu Krokodil.

Dwa ostatnie utwory Encyclopedia Terra Part 1 i Encyclopedia Terra Part 2 (w sumie ponad 17 minut muzyki) to monumentalna podróż po krainach muzycznych, odwiedzanych już we wcześniejszych utworach (warto zwrócić uwagę zwłaszcza na bardzo fajny, floydowski wstęp).

Bogactwo brzmieniowe tej płyty misternie zbudowane zostało zaledwie przez trzech muzyków, nagrywających „Mythos” (Thomas Hildebrand, Stephan Kaske, Harald Weisse).

Pasjonat muzyki progresywnej i psychodelicznej, jazzu, americany oraz płyt winylowych. Od zawsze życzył Dylanowi literackiej Nagrody Nobla. W pewien upalny wieczór założył Psychosondę.

Zapraszamy do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.