Newsy

Na co zwrócić uwagę wybierając gramofon?

Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany
20.07.2021
Kiedy na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze odtwarzacze CD wydawało się, że płyty kompaktowe całkowicie zdominują rynek, a czarna płyta winylowa odejdzie w zapomnienie. I rzeczywiście w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku sprzedaż winyli zaczęła drastycznie spadać i ta tendencja utrzymywała się jeszcze przez wiele lat. W pierwszej dekadzie XXI wieku już w nielicznych domach można było spotkać gramofon nazywany również popularnie adapterem, za to dominowały nowoczesne wierze hi-fi z odtwarzaczami płyt CD na pierwszym miejscu. Jednak w ostatnich latach trend ten zaczął się odwracać i miłośników analogowego brzmienia zaczęło coraz więcej przybywać.

Automat czy manual?

Wybierając gramofon możemy podejść do tego bardzo poważnie i skonfigurować sobie bardzo dobry sprzęt grający lub potraktować to na zasadzie pewnej fanaberii i bez wielkiego zagłębiania się w szczegóły kupić jakiś tani gramofon, który zamiast przyjemności ze słuchania może doprowadzić do zniszczenia czarnego krążka. Niestety takie są realia, jeżeli chodzi o większość niskobudżetowych gramofonów dostępnych w marketach. Jeżeli wybierzemy tą bardziej ambitną oraz wymagającą drogę i zdecydujemy się na zakup gramofonu z prawdziwego zdarzenia, to warto podczas zakupu zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim możemy kupić gramofon automatyczny, który od początku do końca po położeniu przez nas czarnego krążka na talerzy wystartuje po wciśnięciu guzika płytę i po zakończeniu odtwarzania uniesie ramię i odstawi na miejsce. Ten typ gramofonów dobry jest dla wszystkich tych audiofili, którzy nie mają pewnej ręki do obsługi ramienia i mają obawy przed zniszczeniem płyty. Drugi rodzaj to gramofony półautomatyczne, które w jakiejś części nas wyręczą. I trzeci rodzaj to gramofony manualne, w której to od początku do końca samodzielnie musimy wykonać wszystkie czynności. Wbrew pewnej logice te gramofony manualne bardzo często są też tymi najdroższymi, bo dedykowane są do tych najbardziej wymagających audiofili. Poszczególne elementy takiego gramofonu są dobierane ze szczególną skrupulatnością. Dla prawdziwego wielbiciela analogowego brzmienia często słuchanie płyt winylowych to cały rytuał rozpoczynający się z chwilą sięgnięcia po płytę, wyciągnięcia jej w specjalnych rękawiczkach z opakowania, położenia na talerzu, ustawienia ramienia w odpowiednim miejscu i wystartowania.   

Rodzaj wkładki

Do wyboru standardowo mamy dwa rodzaje wkładek. Pierwszy z nich to wkładki MM (elektromagnetyczne), które mają stacjonarną cewkę i ze względu na przystępność cenową oraz bezproblemową wymianę należą do tych najczęściej spotykanych we współczesnych gramofonach. Drugi rodzaj to wkładki MC (magnetoelektryczne), które mają ruchomą cewkę i wymagają współpracy ze specjalnie dostosowanym wzmacniaczem przystosowanym do obsługi sygnału MC. Są one w stosunku do wkładek MM znacznie lżejsze dzięki czemu zapewnia lepsze tłumienie ewentualnych drgań. Na rynku dostępne są jeszcze wkładki MI z ruchomą kotwicą parametrami zbliżoną do wkładem MM oraz wkładki VMS charakteryzują się małym ciężarem i bardzo dobrą liniowością oraz szeroką uniwersalnością pod względem współpracy z szeroką gamą ramion gramofonowych. 

Rodzaj napędu

Obecnie wykorzystywane są dwa rodzaje napędów: napęd paskowy i napęd bezpośredni. Dawniej zastosowanie miał jeszcze napęd kółkowy, który wykorzystywany był między innymi w szafach grających. W paskowym gumowy pasek łączy krążek silnika z zewnętrzną lub wewnętrzną obręczą dolnej części talerza. W ten sposób moment obrotowy silnika jest przenoszony na talerz gramofonu. W napędzie bezpośrednim silnik umieszczony jest bezpośrednio pod talerzem wprowadzając w ruch oś, na której osadzony jest talerz. Tego rodzaju rozwiązanie cechują się niezwykłą stabilnością, a prędkość docelową urządzenia osiągną jest niemal natychmiast. 

Podsumowanie

Płyty winylowe i uzyskane analogowe brzmienie mają w sobie to coś niezwykłego, czego na próżno szukać w brzmieniu cyfrowym. Konfigurując nasz sprzęt muzyczny musimy uwzględnić wiele czynników i elementów.Te wymienione powyżej są tylko taką pewną podstawą bazą, na którą szczególnie należy zwrócić uwagę wybierając gramofon. Pamiętajcie, że te poszczególne elementy mają ogromny wpływają na komfort użytkowania i końcową jakość uzyskanego dźwięku. Finalnie na końcowy efekt wpływ ma jeszcze wiele innych istotnych elementów poczynając od rodzaju zamontowanej igły we wkładce, a kończąc na kolumnach.

Zobacz również kable audio w strunygitarowe.pl

źródło: Artykuł sponsorowany 

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.