100 najodważniejszych polskich piosenek - książka napisana przez twórców Psychosondy Sprawdź

Pierwszy winyl w kosmosie!

Autor
Psychosonda
Data publikacji
28.07.2016
Dział
/ newsy
Udostępnij
Pierwszy winyl w kosmosie!

Jack White i jego wytwórnia Third Man Records postanowili ustanowić pierwszy fonograficzny rekord w przestrzeni powietrznej i odtworzyć w kosmosie pierwszą płytę winylową.

Wybór padł na pozłacany singiel z 2010 roku „A Glorious Dawn” Carla Sagana. Misję powierzono wybudowanemu specjalnie na tę okazję pancernemu gramofonowi „The Icarus Craft”, który zostanie doczepiony do balonu stratosferycznego, wznoszącego się na pułap 20-40 km. Za wykonanie tego kosmicznego gramofonu odpowiedzialny jest były członek NASA, Kevin Carrico oraz eksperci z SATIN (Students and Teachers in Near Space). Próba bicia rekordu odbędzie się 30 lipca w Nashville o godz 11.00 CST.

CARL SAGAN PRZEMÓWI Z NIEBA

Pancerny gramofon The Icarus Craft zostanie wysłany w przestrzeń powietrzną z siedziby wytwórni w Nashville, a zobaczyć go będzie można w Detroit. W obu tych miejscach odbędą się imprezy towarzyszące: muzyka na żywo, ekspozycje oraz sprzedaż limitowanej edycji złotego winyla Carla Sagana. Krążek ten jest umuzykalnionym remiksem wypowiedzi tego wybitnego amerykańskiego astronoma. Do tak kosmicznego projektu pasuje więc jak ulał. Nagranie ze startu balonu będzie udostępnione na stronie wytwórni. Wydarzenie to ma uświetnić obchody 7 rocznicy powstania Third Man Records oraz uczcić wytłoczenie 3-milionowego egzemplarza płyty winylowej.

KOLEJNY REKORD

Szalony Jack White już wcześniej ustanawiał wiele różnorodnych rekordów, jak chociażby wybudowanie sklepu z winylami na kółkach czy nabycie niezwykle rzadkiej płyty z „My Happiness” - pierwszym kawałkiem nagranym przez Elvisa Presleya - która, tym samym, stała się drugą najdroższą płytą sprzedaną na świecie. Liczymy, że próba ustanowienia i tego rekordu się powiedzie, a tym samym będzie to otwarcie kolejnego rozdziału w historii płyty winylowej.

Zobacz także

© 2022 Psychosonda. All rights reserved.