Newsy

Record Store Day Warsaw 2017

Konrad Helwig
Konrad Helwig
24.03.2017

Kolejna warszawska edycja międzynarodowego święta promującego niezależne sklepy płytowe oraz całą kulturę winylową odbędzie się 22 i 23 kwietnia we wnętrzach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Podczas dwudniowych obchodów RSD Waraw 2017 będzie można nie tylko kupić płytę winylową, ale również przesłuchać ją w strefie odsłuchowej, umyć przy pomocy myjki do płyt oraz kupić dedykowane akcesoria.

Poza tym na uczestników wydarzenia czeka wiele innych atrakcji takich jak koncerty, showcase’y, spotkania z ciekawymi gośćmi z kraju i zza granicy, projekcje filmowe, warsztaty didżejskie oraz wystawy. Na terenie Muzeum będzie dostępna także pełna atrakcji strefa dla dzieci. W sobotę 22 kwietnia odbędzie się również oficjalne afterparty w jednym z warszawskich klubów.

 

Od godziny 12:00 do 20:00 we foyer muzeum POLIN będzie można wybierać z bogatej oferty 40 wystawców z całej Polski oraz z zagranicy. Na stoiskach znajdą się też specjalnie przygotowane na Record Store Day wydawnictwa płytowe, merch oraz różne ciekawostki, które sukcesywnie będziemy ogłaszać na FB wydarzenia Record Store Day Warsaw 2017. Nie zabraknie także konkursów z muzycznymi nagrodami. 

Podczas RSD Warsaw 2017 swoją ofertę zaprezentują: 

Alkopoligamia, Aloha, Antykwariat Tamka, Antykwariat Grochowski - Piwnica, Asfaltshop / Asfalt Rec., Black Market, BDTA, Cyman Records, Digger Dogz, Papa Winyl, Far Out Recordings (U.K.), Lanquidity Rec. (U.K.), Fonografika, Frankenstein Vinyl, Grubanuta.pl, Gusstaff Records, Hemp Rec., Sklep Muzyczny Hit, Janus Vinyl Records, Kameleon Records, Lado ABC, Muzyka Miasta, Nextpop, Plays.pl, Płyty Gramofonowe, Rap History Warsaw, Reggae got Soul & Funk, Requiem Records, Sony Music Poland, Tittyshaker Records, Trzaski, U Know Me Records, Vintage Soundglasses, Vinyl Tamka, Warner Music Poland, WinylowniaWinyl Market, Yak Records.

Najważniejszymi wydarzeniami towarzyszącymi Record Store Day Warsaw 2017 będą wieczorowe koncerty w sali koncertowej Muzeum.

Andrew Ashong

Gwiazdą RSD Warsaw 2017 będzie brytyjski soulowy wokalista i producent Andrew Ashong. Protegowany Theo Parrisha, z którym nagrał „Flowers” uznawany za najlepszy utwór 2013 roku i ulubieniec Gilesa Petersona, zagra wraz z zespołem w audytorium muzeum POLIN w niedzielę 23 kwietnia.

Pochodzący z Ghany muzyk, uznany przez „Guardian” za jeden z najciekawszych młodych talentów i porównany do takich tuzów jak Shuggie Otis, Roy Ayers czy Bill Withers, jest również znanym diggerem. Pasję kolekcjonowania winyli Andrew Ashong kontynuuje nieprzerwanie od nastoletnich lat, przemierzając Wielką Brytanię i świat w poszukiwaniu zarówno klasycznego disco, funku i soulu jak i nowej ambitnej elektroniki.

Subtelny, charakterystyczny głos Andrew Ashonga oraz łagodne, słodkie jak miód kompozycje, podbite współczesną, typowo angielską linią basu, to mieszanka soulu i r’n’b wyjątkowej jakości. Te dźwięki, wzbogacone na koncertach głosami pozostałych członków zespołu, autentycznie hipnotyzują publiczność. Wszyscy, którzy słyszeli Ashonga trzy lata temu w warszawskim Cudzie nad Wisłą na pewno wiedzą o czym mowa i już przebierają nogami oraz zacierają ręce, szczególnie, że tym razem będzie okazja, aby usłyszeć zespół w doskonałych warunkach akustycznych i jeszcze lepiej poczuć tę „zadymioną jazzową wrażliwość” artysty.

MA

Przed Andrew Ashongiem publiczność rozgrzeje zespół MA, który właśnie zaczyna robić spore zamieszanie na polskiej scenie muzycznej. 12 stycznia własnym sumptem wydali pierwszy album długogrający o nazwie „dreaMA”. Płyta zbiera doskonałe recenzje, głównie ze względu na niezwykle oryginalną mieszankę stylów muzycznych oraz jeden z najlepszych wokali kobiecych w kraju.

W muzyce szczecińskiej formacji MA przeplatają ̨ się tembry natury i sugestywnego soulu, ale też słychać w niej wyraźnego rhythm’n’bluesa, rdzenne doo wop, electro czy hip-hop. Łączenie starego z nowym dotyczy nie tylko instrumentalnych aspektów ich twórczości, ale również sfery semantycznej. Język współczesny wzbogacają o stare dialekty plemienne.

W sobotę 22 kwietnia zagrają przedstawiciele warszawskiego labelu, który od lat niestrudzenie propaguje czarne płyty w Polsce - U Know Me Records. Wystąpią, prezentując m.in. fragmenty swojej nadchodzącej płyty, Night Marks Electric Trio oraz duet Sotei, czyli Teilete i Sobura, których debiutancki album ujrzał światło dzienne w lutym. Przed nimi publiczność rozgrzeje Tubas Składowski.

Night Marks Electric Trio

Night Marks Electric Trio to oryginalny tercet, zacierający granice pomiędzy hip-hopem oraz soulowym dziedzictwem, a najświeższymi brzmieniami muzyki elektronicznej. W 2017 roku wracają z nowym materiałem, którego zwiastunem jest doskonały singiel "Matter of Time”. Album zaplanowany jest na pierwszą połowę roku, a na koncercie w ramach Record Store Day Warsaw po raz pierwszy będzie można usłyszeć kilka jego fragmentów live!

NMET w 2014 roku wydali w U Know Me Records swoją debiutancką płytę, na której wystąpili m.in. Paulina i Natalia Przybysz oraz amerykański raper Raashan Ahmad. Na swoim koncie mają gościnne produkcje dla JWP, Tego Typa Mesa oraz remiksy utworu Enveego („LoveTheories”) i Roberta Glaspera („Move Love”), który zdobył wysokie, 5. Miejsce w międzynarodowym konkursie organizowanym przez legendarny Blue Note.

Zespół pojawił się na najważniejszych festiwalach w Polsce: Weekender, Opener i Tauron Nowa Muzyka, zagrał serię koncertów we Francji, Rosji oraz Korei i Kazachstanie. Night Marks wystąpili na żywo także w Telewizji Polskiej (TVP1) oraz w Polskim Radiu (Trójka), gdzie po raz kolejny udowodnili, że ich największym atutem są występy na scenie. Absolwenci wydziału Jazzu w Katowicach Marek Pędziwiatr (klawisze, wokal) oraz Adam Kabaciński (bass, klawisze) wraz z producentem Spiskiem Jednego (Piotr Skorupski) podczas występów na żywo bazują na improwizacji, co sprawia, że każdy koncert jest odrębnym doświadczeniem, a program nigdy nie jest taki sam.

SOTEI 

SOTEI (Sobura & Teielte) to nowy projekt dwóch uznanych polskich muzyków, wydany nakładem U Know Me Records. Duet tworzą Sobura - perkusista, który tworzy muzykę zarówno solo ("Organic Lo-Fi" na U Know Me), jak i jako członek zespołów (Nosowska, Skubas i wiele innych) oraz Teielte - bardzo płodny producent, który wydał już cztery solowe płyty i wiele remiksów. Jego muzykę przepełnia głęboki bas i glitchowe dźwięki, zaś całość pełna jest post-hiphopowego vibe'u. Razem Sobura i Teielte tworzą prawdziwie wybuchową mieszankę, co można usłyszeć w trakcie ich występów live. Samplerowa wirtuozeria Teielte i żywe bębny jednego z najlepszych polskich perkusistów - musisz to zobaczyć!

Tubas Składowski

Tubas Składowski to hip-hopowy live band, tworzony przez sześć muzycznych indywidualności. Na swoim koncie mają dwie EP oraz wydany w 2014 roku, długogrający album „Bez konserwantów”, na którym gościnnie udzieliła się czołówka polskiego hip-hopu (Te-Tris, Spinache, Duże Pe. Lilu, Eskaubei). Czym/kim jest Tubas Składowski precyzyjnie definiuje portal soulbowl.pl: „Mamy więc do czynienia z hip hopem uwikłanym w udane romanse z jazzem, funkiem, soulem i bluesem, którego brzmienie niemal całkowicie zostało oparte na żywych instrumentach.”

W sobotę późnym wieczorem podczas oficjalnego afterparty w klubie DZIK, zagra m.in. Goldierocks - brytyjska prezenterka radiowa i dj-ka, prowadząca kultową audycję The Selector Radio, prezentującą to, co najlepsze w nowej muzyce Wielkiej Brytanii. Audycja jest projektem British Council, emitowanym co tydzień przez radiostacje na całym świecie. W Polsce program nadaje Radio Kampus, które będzie relacjonować RSDW ze swojego mobilnego studia na targach RSDW, skąd Goldierocks poprowadzi również niedzielny The Selector na żywo.

Obok brytyjki na sobotnim afterze w DZIKU pojawi się czołówka polskiej sceny elektronicznej – Eltron John oraz Karara i Pejzaż, do niedawna znani jako duet Ptaki. Będzie też oddzielna scena Diggers Stage, na której bardziej organiczną muzykę zagrają przedstawiciele labeli i wystawcy z targów RSDW.

Bilety w cenie 35 zł (rzędy L-W) i 45 zł (rzędy A-K), w przedsprzedaży na GoingMuzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz w kasach Muzeum. Bilety na afterparty w klubie DZIK
w dniu imprezy.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.