Newsy

Rewolucyjna metoda produkcji winyli

Portal Winylowy
Portal Winylowy
15.11.2016

Holenderska firma Symcon jest na dobrej drodze do zrewolucjonizowania procesu produkcji płyt winylowych. Opracowała technologię tłoczenia płyt poprzez zastosowanie formowania wtryskowego. Po wprowadzeniu kolejnych usprawnień do procesu produkcji, firma ma nadzieję, w porównaniu do tradycyjnej metody tłoczenia, obniżyć koszty i skrócić czas tłoczenia przy jednoczesnym zredukowaniu negatywnego oddziaływania produkcji na środowisko.

PROCES PRODUKCJI

Przy formowaniu wtryskowym tworzywo sztuczne najpierw jest podgrzewane, potem wstrzykiwane między dwie matryce, wytłaczane przez kilka sekund, chłodzone przez 20 sekund, aby upewnić się, że mieszanina dotrze do zewnętrznej krawędzi matrycy. Ilość użytego materiału jest dokładnie określona, więc nie ma jego nadmiaru. W nowej metodzie nie stosuje się nacisku na matryce, co umożliwia ich stosowanie przez dłuższy okres czasu bez pogorszenia ich jakości. Siła użyta w tradycyjnym procesie produkcji powoduje, że matryce zużywają się stosunkowo szybko, bo po wytłoczeniu około 1500 -2000 krążków.

Kolejna różnica dotyczy wykorzystania pary wodnej. W tradycyjnej metodzie tłoczenia winyli wykorzystuje się ją do podgrzewania krążka PVC do 180 stopni, a dopiero później zostanie on wciśnięty pomiędzy dwie matryce. W produkcji metodą wtryskową nie wykorzystuje się pary, co przypuszczalnie pozwoli zaoszczędzić do 70% energii i czyni sam proces produkcji bardziej ekologicznym.

Koncept wykorzystywania formowania wtryskowego nie jest całkowitą nowością, lecz nigdy nie był stosowany do produkcji na masową skalę.

WOBEC WYZWAŃ RYNKU

Wciąż prowadzone są różnego rodzaju testy. Obecnie proces produkcji winyla, zakończony dostawą do sklepu, wynosi około 12-16 tygodni. Symcon pragnie skrócić ten czas do dwóch tygodni. To bardzo ambitny cel zwłaszcza, że wciąż pojawiają się kolejne wyzwania. Winyl wytłoczony metodą formowania wtryskowego ma taką samą wagę jak płyta winylowa, jest tej samej wielkości, ale jego krawędzie nie są stożkowe, ale proste. Trwałość płyt winylowych jest nieco wyższa niż w próbkach formowanych wtryskowo. Do tego cena materiału jest wyższa niż w przypadku płyt winylowych – wynosi 0,45 €, podczas gdy materiał użyty do wytłoczenia płyty winylowej kosztuje około 0,35 €/szt. Dlatego wciąż prowadzone się próby zastosowania różnego rodzaju surowców.

By stanowić poważną alternatywę dla dotychczasowej metody produkcji konieczne jest także skrócenie czasu potrzebnego na wytłoczenie jednej płyty do około 14 sekund. W tradycyjnym modelu produkcji, w zależności od używanych maszyn, trwa to 25-40 sekund. Czas potrzebny do wytwarzania formowanego wtryskowo zapisu aktualnie wynosi 25 sekund.

INNOWACJA I WSPÓŁDZIAŁANIE

Cały projekt Green Vinyl Records, otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz innowacji. Dużo większe znaczenie niż usprawnienie procesu produkcji winyli miała tutaj z pewnością kwestia zmniejszenia oddziaływania na środowisko naturalne oraz współpraca świata biznesu i nauki. Firma podjęła współpracę ze środowiskiem akademickim, któremu powierzono zadanie stworzenia systemu do testowania dźwięków oraz bierze udział w wymianie wiedzy zdobytej w procesie rozwoju. Do pracy nad nową metodą i stworzeniem odpowiedniego parku maszynowego zaproszono także kilku partnerów biznesowych dostarczających komponenty maszynowe, matryce oraz bogatą wiedzę teoretyczną popartą sporym doświadczeniem. Z uwagi na duże zaangażowanie wielu podmiotów oraz entuzjazm osób związanych z projektem, Symcon ma duże szanse osiągnąć zamierzony cel.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.