100 najodważniejszych polskich piosenek - książka napisana przez twórców Psychosondy Sprawdź

Świetlny gramofon Briana Eno

Autor
Psychosonda
Data publikacji
22.12.2021
Dział
/ newsy
Udostępnij
Świetlny gramofon Briana Eno
Działalność twórcza Briana Eno wykracza daleko poza muzykę: artysta realizuje się także na gruncie sztuk wizualnych. Jego najnowszy projekt - unikatowy gramofon podświetlany barwnymi diodami LED - to niezwykłe połączenie obu środków wyrazu.

Były członek zespołu Roxy Music, prekursor ambientu, kompozytor, producent – muzyczne dokonania Briana Eno są powszechnie znane. Nie wszyscy wiedzą jednak o jego działalności w zakresie sztuk wizualnych: od blisko 50 lat Eno tworzy instalacje świetlne i multimedialne, ukierunkowane na badanie potencjału światła.

Najnowszy projekt artystyczny Eno, zrealizowany we współpracy z galerią Paula Stoplera w Londynie, również poświęcony jest temu tematowi. Artysta zaprezentował gramofon z transparentną akrylową obudową i zainstalowanymi pod nią różnobarwnymi diodami LED, aktywowanymi podczas odtwarzania muzyki. Podświetlany jest także 18-milimetrowy talerz; oba elementy mogą przybierać różne kolory. Materiały zastosowane w konstrukcji gramofonu powodują rozproszenie światła, które w efekcie – jak mówi sam artysta – „jest tak namacalne, jakby złapano je w chmurę pary”.

Gramofon Briana Eno łączy dwie funkcje: można odbierać go zarówno jako samodzielne dzieło sztuki, jak i wyjątkowy przedmiot użytkowy łączący doznania wizualne z dźwiękowymi. W sprzedaży prowadzonej wyłącznie przez galerię Paula Stoplera pojawiło się 50 egzemplarzy modelu, opatrzonych unikalnymi numerami seryjnymi i podpisami samego autora.

źródło zdjęcia: paulstolper.com

Zobacz także

© 2022 Psychosonda. All rights reserved.