Do kupienia płyta „Yesterday... and Today” The Beatles warta 200 000 dolarów

Trwa licytacja prywatnego egzemplarza winyla „Yesterday... and Today” Beatlesów, z kontrowersyjną “rzeźnicką” okładką z 1966 roku.

Należąca pierwotnie do Johna Lennona, przedprodukcyjna kopia płyty była przedmiotem wymiany między Lennonem a Davem Morrellem, kolekcjonerem i fanem Beatlesów, który był również w posiadaniu taśmy szpulowej z alternatywnym nagraniem „Yellow Matter Custard”. Aby zdobyć to nagranie Lennon postanowił podarować Morellowi swój prywatny egzemplarz „Yesterday... and Today” wraz z dedykacją: „Dla Dave'a od Johna Lennona, 7 Grudnia '71”. Kolekcjonerowi udało się również zdobyć autografy Ringo Starra oraz Paula McCartneya. Lennon na odwrocie albumu wykonał rysunek przedstawiający mężczyznę z łopatą i psem na tle zachodzącego słońca.

Legendarna „rzeźnicka” okładka „Yesterday... and Today”, wykonana przez australijskiego fotografa Roberta Whitakera, wywołała oburzenie w USA. Sugerowano, że była ona protestem Beatlesów przeciwko wojnie w Wietnamie. Szybko zastąpiono ją bardziej przyjazną obwolutą.

Obecnie, kontrowersyjne wydanie „Yesterday... and Today” jest obiektem pożądania kolekcjonerów na całym świecie, a prywatny egzemplarz Lennona jest uważany za najdroższy kolekcjonerski album Beatlesów. Jego wartość jest szacowana na blisko 200 000 dolarów. 

Zapraszamy do licytowania ;-)


Strona Psychosonda korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich użycie.