Newsy

Ukulele vs gitara - na czym jest się łatwiej nauczyć grać?

Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany
16.01.2023
Poszukując instrumentu na start, z pewnością jednymi z pierwszych kandydatów będą ukulele i gitara klasyczna. Na pierwszy rzut oka to dwa dość podobne instrumenty strunowe, jednak różnice między nimi są znaczące. Wybór zależy od Ciebie – Twoich oczekiwań względem granej muzyki, poziomu motywacji i czasu, który możesz poświęcić na treningi. Chcesz nauczyć się grać szybko i bez większego wysiłku? Dowiedz się, czy łatwiej opanować ukulele, czy gitarę.

Ukulele – łatwe początki w muzycznym świecie

Do małego, egzotycznie brzmiącego (nie tylko z nazwy) ukulele będzie sceptycznie nastawiona osoba myśląca o karierze scenicznej. No bo jak z przyjemnych, hawajskich brzmień przesiąść się potem na rocka lub jeszcze mocniejsze gatunki? A czy wiesz, że znalezione na śmietniku ukulele było pierwszym instrumentem... Jimi’ego Hendrixa? Tak, mistrz szlifował swój kunszt właśnie na starym ukulele, grając utwory Elvisa Presley’a.

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w grze na instrumentach muzycznych, warto zacząć swoją przygodę od ukulele. Instrument ten przypomina małą gitarę klasyczną, jednak nauka na nim, chociaż przebiega podobnie, jest znacznie prostsza. Dlaczego? Łatwość opanowania ukulele wynika przede wszystkim ze specyficznej budowy instrumentu. Ukulele:

  • jest lekkie i kompaktowe – o wiele mniejsze od pełnowymiarowej gitary klasycznej, więc bez problemu utrzyma je (w prawidłowy sposób) nawet dziecko, nie trzeba gimnastykować się, by objąć ramieniem pudło rezonansowe;

  • posiada tylko 4 struny – czyli o dwie mniej od klasycznej gitary, a im mniej strun, tym oczywiście łatwiej oswoić instrument strunowy;

  • nie powoduje bólu palców – struny ukulele są stosunkowo cienkie, miękkie i słabo naciągnięte;

  • bazuje na grze palcami – nie potrzebujesz kostki ani innych akcesoriów;

  • posiada przyjazny dla amatora strój – do zagrania często potrzebnych akordów wystarcza jeden palec, czasem dwa (w przypadku akordu F-Dur), natomiast do zagrania tych samych akordów na gitarze trzeba użyć trzech palców, a czasem jeszcze zrobić poprzeczkę (przycisnąć palcem wskazującym wszystkie struny), co wymaga treningu, także fizycznego;

  • można opanować samodzielnie – w internecie znajduje się mnóstwo tutoriali, zarówno płatnych, jak i darmowych, z pomocą przychodzą również podręczniki.

Jeśli masz sporo motywacji do nauki i dostęp do dobrych materiałów dydaktycznych, prosty utwór na ukulele możesz zagrać nawet po... pierwszej lekcji! Oczywiście najłatwiej będzie Ci opanować grę, zapisując się na indywidualne zajęcia. Regularny trening pod okiem profesjonalisty to najpewniejsza droga do sukcesu.

Warto rozpocząć romans z instrumentami od ukulele z jeszcze jednego powodu. Opanowanie techniki gry na ukulele stanowi doskonały wstęp do przygody z gitarami. Na 100% będzie Ci łatwiej niż osobie, która nie grała wcześniej na żadnym instrumencie.

Gitara – instrument na start dla ambitnych

Podstawowe akordy, potrzebne do zagrania wielu utworów muzycznych, są trudniejsze do opanowania na gitarze niż na ukulele. Gdy do zagrania danego akordu na ukulele używasz jednego palca, w przypadku gitary angażujesz aż trzy. W dodatku muszą być one dobrze wyćwiczone. Z tego względu sama nauka chwytów może zająć nawet kilka tygodni. Jednak sporej części początkujących muzyków takie „niedogodności” w ogóle nie przeszkadzają. Przede wszystkim dlatego, że:

  • gitara pozwala na więcej – możesz grać akordami i wykonywać trudniejsze utwory solowe z pogranicza różnych gatunków muzycznych;

  • do wyboru pozostaje wiele typów gitar – klasyk, akustyk, elektryk, a każdy rodzaj otwiera przed muzykiem inne, ekscytujące możliwości;

  • gitara buduje obraz profesjonalnego muzyka – ukulele wielu osobom kojarzy się z zabawą i wakacyjnymi przyśpiewkami lub romantycznym nuceniem w domowym zaciszu, więc może nie spełnić oczekiwań osób myślących o profesjonalnej karierze i graniu na scenie metalu czy rocka.

Podsumowanie

Jeśli postanowiłeś uczyć się grać na instrumencie strunowym, zarówno ukulele, jak i gitara sprawdzą się na start. Chociaż gitara bez wątpienia otwiera przed muzykiem więcej możliwości, to ukulele również jest pełnoprawnym instrumentem polifonicznym, a nie czymś w rodzaju zabawki. Ukulele obiektywnie łatwiej opanować, jednak usłyszenie efektów nie obejdzie się bez czasu i zaangażowania. A nic nie napędza motywacji tak bardzo, jak odczuwana przyjemność z gry. Dlatego wybierz instrument, który „czujesz”. Powodzenia!

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.