100 najodważniejszych polskich piosenek - książka napisana przez twórców Psychosondy Sprawdź

Winyle wyprzedzają CD na amerykańskim rynku muzycznym

Autor
Barbara Różańska
Data publikacji
15.09.2020
Dział
/ newsy
Udostępnij
Winyle wyprzedzają CD na amerykańskim rynku muzycznym
Winyl rośnie w siłę. Potwierdzają to dane sprzedażowe opublikowane przez RIAA. Po raz pierwszy od 30 lat czarna płyta wyprzedziła płyty CD, stanowiąc ponad 60% przychodów z formatów fizycznych.

Początkiem września Zrzeszenie Amerykańskich Wydawców Muzyki (RIAA) opublikowało raport podsumowujący przychody ze sprzedaży muzyki w pierwszej połowie 2020 roku. Z raportu jasno wynika, że okres lockdownu szczególnie wpłynął na wzrost zainteresowania płatnymi platformami streamingowymi (wzrost przychodów o blisko 14%). Dochody z tego obszaru z powodzeniem kompensują spadki odnotowane m.in. w sektorze sprzedaży fizycznej (spadek o 23%), gdzie wyniki sprzedażowe wyniosły 376 mln USD.

Co najciekawsze, przy drastycznym spadku zainteresowania formatem CD (o ponad 47%), sprzedaż albumów winylowych odnotowała wzrost o 3,6%. Co więcej, po raz pierwszy od lat 80. ubiegłego wieku przychody z winyli przekroczyły przychody z płyt CD wynikiem 232 mln USD.

Warto również pamiętać, że zestawienie RIAA nie obejmuje wszystkich działań związanych ze sprzedażą płyt winylowych, w tym sprzedaży na rynku wtórnym.

Pełny raport dostępny na stronie RIAA.

Zobacz także

© 2022 Psychosonda. All rights reserved.