Społeczność

Malwina Kimus

Marcin Mieszczak
Marcin Mieszczak
12.10.2021
Cykl "Społeczność Portalu Winylowego" przedstawia ludzi, którzy mają istotny wpływ na tworzenie kultury winylowej w Polsce. Malwina Kimus, po 25 latach przerwy w tłoczeniu winyli w Polsce, jako pierwsza operatorka maszyny winylowej brała udział w wytłoczeniu płyty Budka Suflera "Cień Wielkiej Góry Live". Dziś pracuje przy tłoczeniu winyli w XDISC S.A.

Imię i nazwisko:
Malwina Kimus

Rocznik:
1985

Płyty winylowe zbieram od
Czarne krążki towarzyszą mi od zawsze. Jako mała dziewczynka pamiętam kolekcję winyli, które leżały na starym drewnianym gramofonie marki ARIA u moich dziadków. Były to między innymi płyty Ireny Jarockiej i "Zakazane piosenki", które posiadam w mojej kolekcji do dziś. Nie wiedziałam wtedy, że płyta winylowa odegra tak ważną rolę w moim życiu. 

Obecnie mam w kolekcji
około 200 płyt winylowych. Kolekcjonuję również CD, ale główną rolę odgrywają jednak winyle.

Pierwsza (świadomie kupiona) płyta winylowa
to Budka Suflera „Cień wielkiej góry Live”. Wiele lat wcześniej słysząc tak niezapomniane przeboje z czasów młodości moich rodziców jak „Jolka Jolka pamiętasz…" nawet nie przyszło mi do głowy, że parę lat później będę uczestniczyła w tłoczeniu winylowej wersji koncertowej płyty z Przystanku Woodstock. Pracowałam na świeżo odrestaurowanych maszynach w tłoczni GM Records, zakupionych z niedziałającej już tłoczni PRONIT, o której wcześniej nigdy nawet nie słyszałam. Ogromnym i zarazem miłym zaskoczeniem również był dla mnie fakt, że płyta winylowa Ireny Jarockiej „W cieniu dobrego drzewa”, którą posiadam w swojej kolekcji po moich dziadkach, tłoczona była właśnie przez tłocznię PRONIT niemal 40 lat wcześniej. Nie było mnie jeszcze na świecie. Kto wie… może nawet na tej samej maszynie, na której ja teraz pracuję. 

Winylowy Święty Graal w mojej kolekcji to
płyta, w której powstaniu mam swój udział: Budka Suflera „Cień wielkiej góry Live”. Wiążą się z nią przemiłe wspomnienia, ponieważ to pierwsza produkcja, na której jeszcze uczyłam się tłoczyć płyty winylowe. Związana jest z tym zabawna anegdotka: byłam tak bardzo przejęta produkcją, że jak wracałam do domu i zamykałam oczy, widziałam charakterystyczny wirujący label płyty Budki. Dzięki tej produkcji miałam przyjemność poznać pana Tomasza Zeliszewskiego, który często odwiedzał tłocznię i osobiście brał udział w powstawaniu tej płyty. Dla Budki również były to wielkie emocje, po wielu latach ich muzyka ponownie grała na winylu.

Najładniej wydana płyta winylowa w mojej kolekcji to
każda na swój sposób jest ładna i robi wrażenie, ale chyba najciekawiej wydaną, jaką w tej chwili posiadam w kolekcji, jest "MEMORABILIA" Stare Dobre Małżeństwo.

Płyty winylowe szczególnie lubię za
tak zwane ‘trzaski’. Pomimo, że dzisiejsza produkcja jest na bardzo wysokim poziomie i trzaski praktycznie się nie zdarzają, ja naprawdę lubię ten nieczysty dźwięk. Ma to swój urok i klimat. 

Płyty winylowe zazwyczaj kupuję w
Empiku i w sieci. Czasami odwiedzam też giełdy winylowe.

Mój/Moja winylowy/a bohater/ka to
Kora. Jej płyty już po pierwszych dźwiękach przyprawiają mnie o dreszcze. Kory nie ma już wśród nas, ale jej utwory na winylu sprawiają, jakbym miała swój prywatny koncert w domu. To jest coś niesamowitego…

Sprzęt, na którym odtwarzam winyle to
LS 300. 

Najlepiej brzmiąca płyta winylowa w mojej kolekcji to
Nie wiem, czy najlepiej brzmiąca, ale najlepiej słucha mi się muzyki klasycznej, np. Mozarta.

Najbardziej wymarzona płyta do mojej kolekcji to
Mam ich wiele i pasja będzie się rozwijać. Artyści, których chciałabym jeszcze mieć na czarnym krążku to Adele, Amy Winehouse i Elvis Presley.

Przyszłość winyli to
my, ludzie. Dopóki będziemy kolekcjonować płyty, winyl będzie istniał. Dla niektórych ten czarny krążek nie jest w stanie prześcignąć płyty CD, którą każdy mamy na wyciągnięcie ręki. Przecież kto w dzisiejszych czasach nie ma odtwarzacza CD? Każdy ma. Co innego płyta winylowa - ona ma swoje miejsce, wprowadza nas w odpowiedni klimat. Mam nadzieję, że coraz więcej ludzi będzie sięgało po czarne krążki, bo winyl to taka perełka muzyczna, która jest przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.