100 najodważniejszych polskich piosenek Sprawdź

Wojciech Padjas (Muzyka spod igły, Vinylspot.pl)

Wojciech Padjas (Muzyka spod igły, Vinylspot.pl)
Autor
Marcin Mieszczak
Data publikacji
11.02.2022
Dział
Udostępnij
Cykl "Osobowości Psychosondy" przedstawia ludzi, którzy mają istotny wpływ na tworzenie kultury winylowej w Polsce. Wojciech Padjas jest dziennikarzem, jednym z twórców radia RMF FM. Obecnie prowadzi audycję "Muzyka spod igły" w RMF Classic. Jest kolekcjonerem oraz prowadzi sklep Vinylspot.pl.

Imię i nazwisko:
Wojtek Padjas

Rocznik:
1951

Płyty winylowe zbieram od…  
25 lat.

Obecnie mam w kolekcji...
około 12 tysięcy.

Pierwsza (świadomie kupiona) płyta winylowa…
"Sześć żon Henryka VIII" Ricka Wakemana.

Winylowy Święty Graal w mojej kolekcji to…
Nie mam... No, może pierwsza na świecie wytłoczona płyta stereo – rozdawana na targach audio w Nowym Jorku – to był październik 1957 roku. Sidney Frey zaprezentował wtedy pierwszą na świecie nacinarkę do płyt stereo. Ta mała, niepozorna siedmiocalowa płyta, bez okładki, z labelem wcale niekolorowym zaczęła nową erę. Nie wiem, ile egzemplarzy tej bardzo ważnej historycznie płyty się zachowało. Może 10? 20? No bo kto będzie trzymał w szpargałach po dziadku takie "nic"...

Najładniej wydana płyta winylowa w mojej kolekcji to…
Box wydany przez Berliner Philharmoniker – "Claudio Abbado The Last Concert"... A może pierwsze wydanie kompletu dzieł Chopina – Philips – wykonanie Adam Harasiewicz, bo jeszcze (od 50 lat) nie otwarte? A może komplet dzieł Chopina wydany przez Philipsa – to nagrania słynnej „żółtej serii” Muzy dzieł wszystkich, tyle, że we francuskiej edycji, oprawnej w skórę, która nigdy nie była w sprzedaży, bo partyjni notable wręczali ten wielki box przywódcom różnych państw? Żadna z nich nie jest piękna i kolorowa – ale ważna, wyjątkowa. Bo uroda to przecież pojęcie względne.

Płyty winylowe szczególnie lubię za…
zapach piwnicy i strychu, za to, że tyle z nimi kłopotów, za to, że są tak niesforne, że trzeba je myć i godzinami naprawiać okładki, za dramaty, kiedy cenna płyta ma ryskę i za cudowną muzykę, jaką na nich zarejestrowano – za Gisekinga, Casalsa, Gulda, Bernsteina, których można słuchać wyłącznie na winylu.

Płyty winylowe zazwyczaj kupuję w…
Ostatnio wyszukuję perełek na Amazonie. 

Mój winylowy/a bohater/ka to…
Mietek Stoch – legenda kolekcjonerów, człowiek, który wie wszystko.

Sprzęt, na którym odtwarzam winyle, to…
Acoustic Solid – ma ze dwadzieścia lat, ramię Jelco 1`2-calowe, wkładki Jasmine Audio Turtle, Denon 110, Vasari Gold, Shelter 201. Dalej przedwzmacniacz Marantz Sg 8, magnetofon Marantz, CD Technics SL-P 2100, Fezz Audio 2A3, Bazodruty. 

Najlepiej brzmiąca płyta winylowa w mojej kolekcji to…
Za dużo ich, żeby wymieniać – to zależy przecież od nastroju, chwili, oczekiwań. Ja w ogóle nie praktykuję "odsłuchów". 

Najbardziej wymarzona płyta do mojej kolekcji to…
Chyba pierwsze stereofoniczne brytyjskie nagranie "Dziadka do Orzechów" Decca – Ansermet.

Przyszłość winyli to…
Z tych, którzy kierują się modą, zostanie garstka. Już dzisiaj znam ludzi posiadających gramofony po 50 i 100 tys. zł, które stoją zakurzone, bo jednak streaming jest łatwiejszy. Nie zdziwię się, jeśli za 5 lat winyle znikną z Biedronki. Zostanie grupa pasjonatów, którzy siedzą w zakurzonych, winylowych norach. 

foto: Wojciech Padjas 

Zobacz także

© 2023 Psychosonda. All rights reserved.