100 najodważniejszych polskich piosenek Sprawdź

Lena's Theme

Autor
Marcin Bieniek
Data publikacji
20.12.2016
Dział
Udostępnij
Świetny międzynarodowy skład z mocnym polskim akcentem, a do tego nagrania zrealizowane w londyńskim Qton Studios. Czy tak wygląda przepis na sukces?

Wydawanie singli na winylu, zwłaszcza w przypadku debiutującej grupy, to świetny pomysł. Pamiętam jak podczas jednej z wizyt w Londynie, jakieś 10 lat temu, po raz pierwszy zetknąłem się ze sklepami muzycznymi wielkości średniego Tesco, do połowy załadowanymi winylami. Zdziwienie było tym większe, że sporą część asortymentu stanowiły single sprzedawane za niewielką sumę. Wybierałem kilka, wracałem do siebie i spokojnie odsłuchiwałem. Do dziś, nawet jeśli krążki zdążyły już zmienić właściciela, wiele z tych piosenek świetnie pamiętam.

Ostatnio złapałem się na tym, że zapoznawanie się z nowymi singlami wygląda u mnie trochę jak speed dating. Nawet jeśli jakiś numer mi się spodoba, to jeśli nie zapiszę go na liście w Spotify, zupełnie o nim zapominam. Kiedy wpadła mi do ręki płyta Jazzy Pinguins, przypomniałem sobie o tym jak wiele radości może dać dokładny, niespieszny odsłuch pojedynczego utworu. Płyta winylowa zachęca do takiego właśnie obcowania z muzyką.

Jazzy Penguins to grupa w skład której wchodzą muzycy z Polski i Wielkiej Brytanii, w tym saksofonista Dawid Kosiarkiewicz i gitarzysta Chris Ambrose. W styczniu 2017 roku nakładem Winylowo Records ukaże się ich debiutancka epka, którą zapowiada singel „Lena's Theme”. Na krążku dostajemy go w dwóch wersjach – oryginalnej i zremiksowanej przez bydgoskiego didżeja Viktora Drzewieckiego. Sam utwór brzmi jak typowy standard longue music, który kojarzycie z hotelowych wind, który dzięki ciekawym aranżom, zostaje przerobiony na coś wyjątkowego. To świetnie brzmiący nowoczesny jazz na światowym poziomie.

Nie jest ani zbyt eksperymentalnie, jak w nu jazzie, ani zbyt spokojnie, jak na klimaty chillout. To połączenie tych dwóch światów, które tylko zaostrza apetyt na więcej materiału. Sam remiks, dodaje utworowi nieco dynamiki, ale w moim odczuciu przykrywa jego największe zalety, czyli to w jaki sposób saksofon, gitara i wokal współgrają ze sobą. Jestem bardzo ciekawy w którą stronę grupa pójdzie na swoim mini albumie.

Wykonawca: Jazzy Penguins
Tytuł: Lena's Theme
Rok: 2016
Label: WIN022016
Wytwórnia: Winylowo Records
Tłocznia: GM Records

Zobacz także

© 2023 Psychosonda. All rights reserved.