100 najodważniejszych polskich piosenek Sprawdź

Pedals

Autor
Marcin Mieszczak
Data publikacji
20.09.2021
Dział
Udostępnij
Recenzją drugiej płyty długogrającej post-hardcorowej ekipy z Nowego Jorku rozpoczynamy współpracę z holenderską oficyną Music on Vinyl.

Chociaż Rival Schools nie był specjalnie popularny w Polsce (na próżno choćby szukać o nim szerszych informacji w mediach), to z całą pewnością warto zainteresować się jego dokonaniami. Zwłaszcza jeśli lubicie intensywne i gęste brzmienie, nieco melancholijny wokal, mocne gitary i dużo dobrych, zapadających w pamięć melodii. Oryginalnie album został wydany w 2011 roku (na CD, czarnym winylu oraz jako picture disc). Teraz możemy go odświeżyć dzięki świetnemu pressowi MOV. 

Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością utwór „Choose Your Adventure” z zapętlającym się refrenem (po paru przesłuchaniach na stałe zostaje w głowie) oraz „Eyes Wide Open” z dość wyraźnie zaznaczonym gitarowo-basowym dołem i melodyjnymi fragmentami zahaczającymi nawet o britpop. Na płycie znajdziemy także utwory bardziej balladowe np. „Racing to Red Lights” ze świetnym, podniosłym refrenem i z leniwie snującą się zwrotką oraz przejmujący „Small Doses”, który jest moim faworytem. Chociaż na singiel wybrano pierwotnie utwór „Shot After Shot”, to po przesłuchaniu albumu można odnieść wrażenie, że w zasadzie każda piosenka bez wyjątku nadawałaby się na to, by pilotować go w mediach i jednocześnie oddawać jego cały charakter. To płyta spójna stylistycznie, równa i bez słabszych punktów. 

Music On Vinyl jak zawsze postawił na efektowne tłoczenie. Tym razem otrzymujemy płytę wydaną na przeźroczystym, czerwonym winylu. Chociaż został włożony do nierozkładanej okładki, w środku znajdziemy osobny insert z teksami oraz czarną kopertę na płytę winylową z obowiązkową folią w środku. 17 września w sklepach pojawiło się zaledwie 2000 egzemplarzy tego wydawnictwa, więc na pewno warto podjąć szybką decyzję o zakupie. 

Na koniec kilka zdań o brzmieniu. Mój egzemplarz gra bez najmniejszego trzasku (dead silent - bardzo urzekające jest to określenie), niezwykle selektywnie i sterylnie. To też z pewnością zasługa produkcji - muzyka jest ostra i dynamiczna, a jednocześnie w charakterystyczny sposób wygładzona, przez co idealnie wpisuje się w nurt grania charakterystyczny dla pierwszych lat XXI wieku. 

Wydawca: Music on Vinyl | MOVLP2914 

Zobacz także

© 2023 Psychosonda. All rights reserved.