2019 / 1993

Twoja Twarz

ID
Nakładem Refuse Records ukazał się na winylu album „Twoja Twarz” działającej na przełomie lat 80-tych i 90-tych krakowskiej ekipy ID. Materiał pierwotnie został wydany w 1993 roku wyłącznie na kasecie, po wielu latach w 2019 miłośnicy oldschoolowego punkrocka i hardcore otrzymali możliwość posłuchania go z winyla i CD.

„Twoja Twarz” została nagrana w studiu Złota Skała pod czujnym okiem Roberta Brylewskiego. Naturalnym pierwszym skojarzeniem brzmieniowym jest kultowy album Armii „Legenda” oraz klasyka amerykańskiego hc, pod którego urokiem od początku było ID. Stąd też brzmienie jest istotnym elementem całej układanki: ciężkie, gęste i agresywne i - co ważne - stosunkowo selektywne.

 Po krótkim, maszynowo-industrialnym intro „0.39” przyjmujemy bezpardonowy atak dźwięków w postaci „Boję Się”, a potem już w podobnym tonie „Jeszcze jeden kawałek o wojnie”, „Trzarny” z ciekawie pobrzmiewającą gitarą wah-wah. Brak wyraźnych przerw pomiędzy utworami (aż do kawałka „Pościg”) sprawia, że zanurzamy się w tej hardcorowej jeździe coraz głębiej i głębiej. Są buntownicze, skandowane teksty, jest ściana gitar i szaleńcze tempo. Panowie zwalniają na moment w psychodelicznie rozpoczynającym się „Drzewa Umierają Stojąc”, by szybko powrócić do gitarowych przesterów w utworach na stronie drugiej. Swoistym eksperymentem wydaje się schizująca „Twoja twarz” oparta na brzmieniu basu, chyba lekko przekombinowana rytmicznie. 

Płyta została wydana w dwóch limitowanych wersjach: czarnej (wg Discogs 438 egzemplarzy) oraz białej (103 kopie). Do płyty dołączony jest insert ze tekstami w języku polskim i angielskim.  

Płytę można nabyć w Refuse Records.

Strona Psychosonda korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich użycie.