100 najodważniejszych polskich piosenek Sprawdź

Tulia deluxe

Autor
Marcin Mieszczak
Data publikacji
27.11.2018
Dział
Udostępnij
Połączenie klasyki polskiej piosenki ze słowiańskim folklorem zdobyło serca Polaków. Teraz możemy jeszcze bardziej cieszyć się Tulią: w winylowej wersji deluxe z 5 nowymi autorskimi utworami.

Na początku były covery Depeche Mode i Dawida Podsiadły. Szybko okazało się, że taki pomysł na reinterpretację znanych przebojów to strzał w dziesiątkę. Internauci dodawali na You Tubie kolejne lajki, a liczba wyświetleń rosła. Niedługo potem nadeszły sukcesy „w realu”: udany występ na Fryderykach, aż 3 nagrody na Festiwalu w Opolu, w końcu debiutancki album, który okrył się platyną. Wszystko to przeplatane licznymi koncertami entuzjastycznie przyjętymi przez miłośników... No właśnie – czego: folku, intrygującego popu, eksperymentu, a może melancholijnych powrotów do nut dobrze znanych, aczkolwiek odkrywanych na nowo? Przyjrzyjmy się bliżej...

Dziewczyny, które kradną serca

Sukces Tulii to 3 składowe: śpiewające białymi głosami panie: (Dominika Siepka, Joanna Sinkiewicz, Patrycja Nowicka, Tulia Biczak), sprawni instrumentaliści dający solidne podstawy pod budowę specyficznego klimatu tej muzyki oraz Tomasz Drozdek / T.ETNO (znany także ze współpracy z kinoteatrem Mumio), odpowiedzialny za wszystkie partie instrumentów etnicznych i ludowych.

Naszą płytę chciałyśmy przede wszystkim zadedykować największym polskim kompozytorom, autorom tekstów, muzykom, wykonawcom, którzy od wielu lat tworzą nasze wspólne dobro jakim jest polska muzyka - to fragment tekstu z okładki winyla, który tłumaczy dobór repertuaru.

W podstawowej wersji płyty, która ukazała się 25 maja, możemy usłyszeć aż 13 coverów i 2 autorskie utwory: "Jeszcze Cię Nie Ma" oraz "Wstajemy Już". Na albumie mamy wspomnianego „Nieznajomego”, który wprowadza w chłodną, posępną i tajemniczą atmosferę całej płyty, nostalgiczny szlagier Wilków „Eli Lama Sabachtani”, transowy i niesłychanie frapujący „Krakowski Spleen” z kapitalną, momentami orientalizującą warstwą instrumentalną Tomka Drozdka czy monumentalną wręcz „Jaskółkę uwięzioną”, która jakby napisana była pod taką aranżację. Wszystko to spowite w niezwykłych wokalach Dominiki, Joanny, Patrycji oraz Tulii i obleczone w magiczne instrumentarium sprzed wieków. Naprawdę to zaczyna wkręcać... Fajnie sobie wyobrazić, że w sumie tak mogłaby wyglądać impreza w jakiejś karczmie dawno, dawno temu... Za oknem mróz, po lesie krążą zbóje, ogień w kominku dogorywa, a śpiewaczki już wiedzą, że dola zasłuchanego w białe głosy wędrowca mieni się ciemnymi barwami... Są chwile, gdy wolałabym martwym widzieć Cię..., a w innym miejscu: na tym pustkowiu mieszka śmierć czy to tylko część mojego snu, powiedz mi.

Autorskie utwory Tulii są deluxe

Bardzo się cieszę, że na płycie w wersji deluxe możemy posłuchać więcej autorskiego materiału Tulii. Nastawiamy stronę D płyty nr 2 i mamy tu m.in.: weselszy, bardziej rockowy i dynamiczny duet Tulii z Kasią Kowalską w utworze „Trawnik”, współcześniej brzmiący, wzbogacony o  przejmującą partią kwartetu smyczkowego „Nie zabieraj” czy mój faworyt - mocny, riffowy „Pali się”, który zresztą promuje to wydawnictwo. Czy to będzie kierunek, w którym pójdzie zespół? Jest to na pewno jeden z pomysłów warty wzięcia pod uwagę...

Wydawcy przyzwyczaili nas już do pięknie wydanych krążków w wersjach deluxe. Nie inaczej jest w tym przypadku. Dwie białe płyty typu splatter kryją się w pierwszorzędnie opracowanym gatefoldzie. Siłą wydania są również klimatyczne zdjęcia Grzegorza Gołębiowskiego na okładce i na kopertach (szkoda tylko, że te w środku nie są foliowe). Brzmienie płyty – selektywne, głębokie i przestrzenne - w detalach oddaje bogactwo muzyki z lirą korbową, fujarami, piszczałkami, tamburą macedońską, sazbusem oraz głosami dziewczyn, które kradną serca.

Winyle w wersji deluxe dostępne w sklepach od 30 listopada. Zamawiać można tutaj.

Universal Music Polska | 2018

UWAGA! Dziś (28.11) na facebookowym profilu Psychosondy konkurs, w którym do wygrania 2 płyty winylowe "Tulia deluxe". Polub nas na Facebooku już teraz! 

Zobacz także

© 2023 Psychosonda. All rights reserved.