100 najodważniejszych polskich piosenek - książka napisana przez twórców Psychosondy Sprawdź

Bezpieczne czyszczenie igły - płyn Audio Technica AT607

Autor
Tomasz Pniewski
Data publikacji
14.04.2020
Dział
/ sprzet
Udostępnij
Żadnemu wielbicielowi płyt winylowych nie trzeba tłumaczyć, jak ważna jest higiena płyt winylowych, ich odpowiednio częste mycie i przecieranie odpowiednimi szczoteczkami. Niestety wielokrotnie zapominamy o ważnym elemencie bezpiecznego odsłuchiwania płyt. Mowa oczywiście o igle gramofonowej.

Wymaga ona z naszej strony ogromnej dbałości. Powinniśmy ją czyścić nawet po przesłuchaniu 3-5 stron płyt! Dzięki temu zapewnimy sobie wysoką jakość dźwięku, a płyta przetrwa bardzo długo. Czym jednak czyścić igłę oraz jak to zrobić? Możemy użyć w tym celu pędzelka od tuszu do rzęs oraz płynu do czyszczenia płyt. Niestety, zdarzają się przypadki, gdy izopropanol rozpuszcza klej, którym diament przytwierdzony jest do wspornika. Poza tym gumowe zawieszenie igły również nie za bardzo lubi ten składnik. 

Dużo bezpieczniejsze jest zakupienie dedykowanego płynu, sprzedawanego wraz ze szczoteczką. Audio Technica  sprzedaje taki komplet pod nazwą AT607. Jest to 60 ml buteleczka specjalnej, bezpiecznej dla igły substancji, która doskonale usuwa brud z igły. W zestawie znajduje się też wygodna, mała szczoteczka. Użycie tego preparatu jest bajecznie proste: po wyjęciu namoczonej szczoteczki przecieramy kilka razy igłę, po czym zostawiamy do odparowania. Istotne jest, by ruchy szczoteczką wykonywać tylko od nasady igły do do jej czubka, nigdy odwrotnie. 

Jeśli chcesz zakupić ten preparat, zapraszamy na stronę salonu Audio Forte.

Zobacz także

© 2022 Psychosonda. All rights reserved.