The Electric Prunes – Mass In F Minor (1968)

Pochodząca z Los Angeles formacja The Electric Prunes zasłynęła przede wszystkim niesamowitą płytą, która zawiera religijne pieśni w świetnej psychodelicznej oprawie. To tak, jakby do średniowiecznych klasztorów nagle wpuścić kilku nowych mnichów: jednego z elektryczną gitarą, innego z organami Hammonda, jeszcze innych grających w sekcji rytmicznej i nie zmieniać tradycyjnego repertuaru opactwa.

Mass In F Minor zwana pierwszą rockową mszą zawiera ciekawą mieszankę religijnych pieśni zaśpiewanych po łacinie i rockowo-psychodelicznych dźwięków. Te na pozór (bardzo) odległe klimaty w przedziwny sposób się na płycie zgrywają i sprawiają wrażenie idealnej harmonii. Jednym z ciekawszych utworów na płycie jest Kyrie Eleison, który został wykorzystany w filmie Easy Rider. Swoją drogą dla mnie osobiście cały album brzmi dość „filmowo” i niektóre jego fragmenty spokojnie mogłyby być wykorzystane jako ścieżka dźwiękowa.

Warto wspomnieć, że podobne dzieło na niwie polskiej muzyki rockowej stworzyła Katarzyna Gärtner wraz z zespołem Czerwono-Czarni. Była to Msza beatowa „Pan przyjacielem moim”.

Pasjonat muzyki progresywnej i psychodelicznej, jazzu, americany oraz płyt winylowych. Od zawsze życzył Dylanowi literackiej Nagrody Nobla. W pewien upalny wieczór założył Psychosondę.

Zapraszamy do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.