Titus Groan – Titus Groan (1970)

Dziś w Psychosondzie szlachetne progresywne granie z dęciakami. Jest rok 1970… i zespół Titus Groan w składzie: Stuart Cowell, Tony Priestland, John Lee, Jim Toomey nagrywa swój jedyny album.

Średnie tempo z wieloma dynamicznymi fragmentami, sporo saksofonu i fletu, koneksje z brzmieniem Canterbury. Lubisz Caravan, Colloseum, Jethro Tull? Zostań z nami. Lubisz twórczość literata Marvyna Laurenca Peake’a? Świetnie się składa, bo lubili ją także muzycy Titus Groan dając temu wyraz w nazwie zespołu i tytułach swoich utworów.

W twórczości Titus Groan dominują dynamiczne partie, które w płynny sposób łączą się z tymi bardziej eterycznymi (Hall Of Bright Carvings), słychać, że muzycy czują bluesa (It Wasn’t For You), krążą wokół jazzu (It’s All Up With Us), a gdy trzeba, potrafią rockowo przyłożyć (Fuschia). Wszystko to jednak w stonowanej, eleganckiej formie.

W 1989 została wydana płyta Titus Groan… Plus, która zawiera debiutancki album wzbogacony o trzy nagrania singlowe. Dwa z nich to prawdziwe, przebojowe perełki: mocny, rockowy cover Boba Dylana Open The Door Homer oraz niezwykle sympatyczny, skoczny i zabawny Liverpool.

Pasjonat muzyki progresywnej i psychodelicznej, jazzu, americany oraz płyt winylowych. Od zawsze życzył Dylanowi literackiej Nagrody Nobla. W pewien upalny wieczór założył Psychosondę.

Zapraszamy do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.