United Stated of America - United Stated of America (1968)

United States Of America – United States Of America (1968)

Nazywali się dość odkrywczo ;) Ich muzyka to typowy, świetny rock lat 60-tych plus coś jeszcze… Co? A właśnie. Coś, co sprawiło, że ten zespół historia muzyki kojarzy nie tylko jako jedną z niezłych kapel z lat 60-tych. Na nagranej w 1968 roku płycie słuchamy cały czas klasycznego rockowego grania podrasowanego wszelakimi generatorami, oscylatorami, i różnymi urządzeniami zniekształcającymi i modulującymi brzmienie. Jakby to powiedział mój znajomy – cały szereg wihajstrów. Delikatny fuzz przesterowywuje czasem nawet zmysłowy głos Dorothy Moskowitz. Płyta więc bardzo ważna, bo torujaca drogę dalszym eksperymentom.

Brzmieniowo United States Of America przypominają nieco Jefferson Airplane (lekko podobny głos do wokalistki Jeffersonów – Grace Slick), wokal zestawiam również w niektórych fragmentach z cudowną Lindą Hoyle z jazzrockowego Affinity.

Ciekawym eksperymentem jest swoisty melanż psychodelicznego rocka z muzyką cyrkową bądź zaczerpniętą z przemarszu z okazji narodowego święta w rozpoczynającym płytę utworze American Metaphysical Circus. Innym intrygującym fragmentem jest Where Is Yesterday Bogas, który zaczyna się dźwiękami sakralnymi (takie połączenie jest kanwą świetnej płyty zespołu Electric Pruners Mass In F Minor) i płynnie przechodzi w piękną, hippisowską balladę. Podobnych smaczków na tej płycie doszukacie się więcej, a oprócz tego otrzymacie kawał świetnego rocka rodem z epoki flower power. Podsumowując: American Metaphysical Circus.

Pasjonat muzyki progresywnej i psychodelicznej, jazzu, americany oraz płyt winylowych. Od zawsze życzył Dylanowi literackiej Nagrody Nobla. W pewien upalny wieczór założył Psychosondę.

Zapraszamy do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.