100 najodważniejszych polskich piosenek - książka napisana przez twórców Psychosondy Sprawdź
Nie wiesz, co to jest cut out, drill hole czy matrix number? Sprawdź w naszym winylowym słowniku.
Rozwijaj także z nami słownik z hasłami związanymi z płytami winylowymi. Jeśli nie widzisz jakiegoś hasła lub chcesz go dokładniej wytłumaczyć, napisz do nas: kontakt@psychosonda.pl lub w wiadomości na naszym Facebooku.
Płyta winylowa w innym kolorze niż czarny.
Nacięcie lub spiłowany róg okładki płyty (cut corner) oznaczające przecenę płyty przez wytwórnię. Kiedy niesprzedana płyta trafiała z powrotem do wytwórni, ta przed ponownym wysłaniem jej do dystrybutora nacinała okładkę i taka płyta musiała być sprzedawana poniżej ceny nominalnej.
Przedziurawienie okładki (często w górnym prawym rogu) lub płyty informujące o jej przecenie i braku możliwości sprzedaży w standardowych cenach.
Pierwsze tłoczenie danego albumu z matrycy „matki". Ma niekwestionowaną wartość kolekcjonerską. Zwykle uznaje się, że najważniejszy i najbardziej wartościowy first press pochodzi z kraju, z którego jest zespół.
Charakterystyczne dla wydań z lat 60-tych zewnętrzne klejenie okładki.
Album posiadający rozkładaną okładkę.
Powszechne określenie zakupu płyt winylowych poprzedzone przeglądaniem (i przesłuchiwaniem) wielu egzemplarzy.
Kartka włożona do albumu zawierająca informacje o zespole, teksty utworów, plakat, etc.
Papierowa lub kartonowa koperta (gładka lub zadrukowana) często z dodatkową folią w środku służąca do lepszego przechowywania i ochrony płyty w okładce. Inne nazwy: record sleeve, dust sleeve (niedrukowana), inner sleeve (zwykle zadrukowana tekstami), liner, album liner.
Okrągła naklejka na środku płyty winylowej, zawierająca takie informacje jak tytuł płyty, nazwa wykonawcy, rok wydania, wykaz utworów, logotyp wytwórni, etc.
Long-Play, album długogrający, 12’.
Alfanumeryczny kod zapisany w obszarze run out płyty, informujący o szczegółach wydania. Jest różny na obu stronach płyty. Matrix number nie jest tym samym czym numer katalogowy płyty - choć często są bardzo podobne. Matrix składa się z numeru głównego, który nadrukowany jest także na labelu oraz numeru dodatkowego określającego tłoczenie. Matrix dodatkowo może też zawierać różne kody, inicjały, logo, podpisy, symbole, daty, etc.
Numer, który posiada każde tłoczenie albumu. Dzięki niemu można określić wytwórnię, kraj czy rok wydania.
Papierowa zakładka na okładce płyty charakterystyczna dla wydań japońskich zawierająca informacje o wykonawcy, płycie etc.
Zewnętrzna folia mająca za zadanie ochronę okładki płyty.
Płyta winylowa, na której całej powierzchni znajduje się zdjęcie lub obrazek.
Wznowienie - reedycja różniąca się od oryginału. Posiada inną szatę graficzną, innego wydawcę, często dodatkowe lub inne utwory, inny mastering etc.
Wznowienie-dodrukowanie zwykle z wykorzystaniem oryginalnej matrycy dokonane przez tego samego wydawcę.
Uszkodzenie okładki powstałe w wyniku oddziaływania na nią płyty winylowej. Posiada charakterystyczny okrągły kształt.
Obszar płyty między ostatnim utworem na stronie a labelem. Znajdują się na nim numery matrix. Inne nazwy: run-off groove area, end-groove area, matrix area, dead wax.
Płyta zafoliowana od nowości.
Specjalne wydanie singla na płycie w rozmiarze 12’ dociętej do rozmiaru 7’ z dodatkowym kształtem wychodzącym poza tę średnicę. Tego typu wydania mają dużą wartość kolekcjonerską.
Płyta posiadająca rozciętą folię zewnętrzną.
Nazwa otworu na środku płyty winylowej.
Matryca, z której tłoczone są płyty.
Naklejka na okładce albumu zawierająca informacje np. o przecenie, dodatkowym albumie CD lub kodzie MP3.
System oceny stanu płyty winylowej oraz okładki. Więcej informacji: http://www.psychosonda.pl/stan-plyty-winylowej/
Próbne tłoczenie albumu mające na celu sprawdzenie jakości dźwięku. Często posiada białe labele z odręcznie zapisanymi danymi. Nie posiadają numeru katalogowego, do identyfikacji może służyć wyłącznie matrix number. Inna nazwa: Advance Only Pressing.
© 2023 Psychosonda. All rights reserved.