100 najodważniejszych polskich piosenek Sprawdź

Protip #8 - trzeszcząca płyta

Autor
Tomasz Pniewski
Data publikacji
02.03.2020
Dział
/ winyle
Udostępnij
Protipy Psychosondy - krótko i rzeczowo rozwiązujemy winylowe problemy.

Problem: Płyta trzeszczy. Jak zniwelować nieprzyjemne trzaski i szumy?

Rozwiązanie: Nie będzie dla nikogo niczym dziwnym, że porysowana, mocno wyeksploatowana płyta trzeszczy. Niestety wielokrotnie trzeszczą także płyty winylowe, które na pozór wyglądają perfekcyjnie, a co gorsza - zdarza się to również na płytach nowych! Co wtedy? 

Może się zdarzyć, że jest to efekt złej regulacji ustawień gramofonu poprzedniego użytkownika, a szczególnie systemu antiskatingu. Taka płyta będzie wtedy trzeszczała głównie w jednym kanale, w zależności od tego, jak źle był ustawiony poprzedni odtwarzacz. Błąd w kalibracji naszego gramofonu może przynieść podobny efekt - zbyt duży lub mały nacisk, źle ustawiony antiskating lub niepoprawnie skalibrowana wkładka, mogą spowodować niechciane dźwięki. W większości wypadków powód takiego stanu rzeczy jest jednak inny: winowajcą jest brud. Zarówno ten spoczywający w głębi rowka płyty winylowej, jak i przyczepiony do samego wierzchołka igły gramofonowej.  Chcąc pozbyć się niechcianych dźwięków należy umyć nośnik bądź też igłę winylową. O tę drugą szczególnie warto dbać i czyścić ją co kilka płyt. 

Zastanawiasz się jak umyć płyty winylowe? Zajrzyj do artykułu o sporządzeniu własnego płynu do mycia płyt oraz do przeglądu myjek do płyt winylowych. Jeżeli Twoja płyta po umyciu nadal trzeszczy, bardzo możliwe, że weszła w reakcję z folią - jej powierzchnia jest wtedy lekko matowa. Niestety jest to nieodwracalny proces chemiczny. 


Zobacz także

© 2023 Psychosonda. All rights reserved.