Wywiady

Jakub Krzyżański i Marcin Mieszczak

Szymon Figura
Szymon Figura
27.09.2022
O tym, jak została przyjęta książka "100 najodważniejszych polskich piosenek", o winylu, który był wydany wraz z publikacją oraz o najbliższych planach projektu #muzykajestwazna rozmawiamy z Jakubem Krzyżańskim i Marcinem Mieszczakiem.
Szymon Figura: Cześć, witamy w końcu na Waszym macierzystym portalu czyli na winylowej Psychosondzie, który Marcin zakładał i który wspólnie rozwijacie:) Kurz po premierze Waszej książki już opadł?
Jakub Krzyżański: Trudno powiedzieć. Zawsze, kiedy myślę, że ten gorący okres jest już za nami, pojawia się jakaś miła niespodzianka: recenzja, wzmianka w social mediach lub propozycja wywiadu. Dla nas to na pewno dobry znak, bo książka żyje swoim życiem i nie daje o sobie zapomnieć. Oby tak dalej!

Marcin Mieszczak: Cykl „życia” nowości książkowej jest jednak trochę inny niż premiery muzycznej - zdecydowanie bardziej rozciąga się w czasie. Dlatego właśnie - jak zauważył Kuba - pojawiają się co rusz rozmaite wzmianki o tej publikacji. Oczywiście bardzo nas one cieszą. Zwłaszcza, jak wywiązuje się dyskusja o odwadze w muzyce, roli artystów etc.
Książka odbiła się dość szerokim echem, materiały o niej można przeczytać m.in. w Polityce, Onecie, Interii, Teraz Rocku, Metal Hammerze i wielu innych mediach. Spodziewaliście się takiego odbioru?
Marcin Mieszczak: Jestem mile zaskoczony tym, jak wiele redakcji zareagowało na naszą książkę, w dodatku opublikowane opinie były pozytywne. Podobnie z resztą reagują czytelnicy, wrzucając zdjęcia z książką na Facebooku czy Instagramie. To jest mega budujące.

Jakub Krzyżański: Zdecydowanie za mało jest dyskusji o polskiej muzyce w przestrzeni medialnej, a to bardzo wdzięczny temat, także do analizy socjologicznej i kulturoznawczej. Liczę, że nasza książka zmieni ten stan rzeczy.
Rozmawialiśmy przed chwilą o tym, że podczas poruszania tematu książki charakterystyczne jest to, że pojawia się wiele propozycji, co jeszcze mogłoby pojawić się w tej publikacji, a co mogliście pominąć. Z perspektywy czasu zmodyfikowalibyście jakoś spis treści?
Jakub Krzyżański: Z zainteresowaniem czytam wszystkie propozycje czytelników i często zgadzam się z ich pomysłami. To oczywiste, że w polskiej muzyce znajdziemy dużo więcej odważnych utworów niż wybrana przez nas setka. Jednocześnie nie wyobrażam sobie żadnych zmian w spisie treści. Nie będę ukrywać, że przywiązałem się do piosenek przedstawionych w książce i nie mam żadnych wątpliwości co do odwagi ich autorów i wykonawców. Jedynym ewentualnym wyjściem jest więc przygotowanie drugiego tomu, ale zobaczymy, czy kiedyś do tego dojdzie.

Marcin Mieszczak: To byłby super pomysł i nawet w kilku rozmowach czy w komentarzach się już pojawił. Od początku doskonale zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że wiele osób - posiadających różne gusta, obracających się w rozmaitych przestrzeniach muzycznych - będzie miało swoje propozycje i swoją wizję takiej setki. Dlatego paradoksalnie takie propozycje bardzo nas cieszą i potwierdzają nasze intuicje, że rozmowa o roli muzyki popularnej oraz odwagi w niej jest bardzo zasadna. Z drugiej strony spotykamy się z opiniami, że chociaż niektórzy sceptycznie podchodzili do zaproponowanego przez nas zestawu, to po lekturze uznali go za zasadny.

Jak artyści, o których piosenkach pisaliście, zareagowali na publikację? Sądząc po opiniach w social mediach było nieźle?
Jakub Krzyżański: Reakcje artystów przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Oprócz wspomnianych przez Ciebie postów w social mediach, po premierze otrzymaliśmy wiele maili, SMS-ów i telefonów z gratulacjami od naszych rozmówców. Wielu z nich to jednocześnie nasi muzyczni idole, dlatego tym bardziej cieszy mnie ich pozytywny odbiór. Z uśmiechem i niedowierzaniem wspominam chociażby sytuację, w której to Peja zaproponował mi wspólne zdjęcie, a nie ja jemu (śmiech).

Marcin Mieszczak: Bez dwóch zdań wielu artystów okazało się bardzo życzliwymi i pomocnymi ludźmi. Ich podejście do nas na etapie pisania książki i po publikacji było budującym doświadczeniem. To naprawdę fajne i bezpośrednie osoby.
W preorderze była możliwość zakupu książki wraz z singlem winylowym z piosenką #muzykajestwazna, który dość szybko się wyprzedał. Planujecie dotłoczenie tej płyty?
Marcin Mieszczak: Wydanie tego winyla to było dopiero przeżycie - tym bardziej, że naszą piosenkę zagrali super muzycy z Adamem Czerwińskim z AC Records na czele. Z góry założyliśmy, że nie będziemy robić dotłoczenia tego singla, to była jednorazowa akcja specjalnie z okazji premiery książki. Poza tym po to właśnie robi się limitowane wersje płyt, żeby nie dotłaczać ich zaraz po sprzedaniu ostatniego egzemplarza. To jest uczciwe.
Będąc przy planach - czy coś możecie zdradzić w kontekście kolejnych działań Waszego projektu?
Jakub Krzyżański: Pozytywny odbiór książki motywuje nas do rozpoczęcia prac nad kolejną publikacją. Jednak dajemy sobie na to czas i na razie nie dzielimy się ze światem naszymi planami. Poczekamy, aż wspomniany na początku rozmowy kurz na serio opadnie.

Marcin Mieszczak: Aczkolwiek toczą się już rozmowy na szczeblu wyższym niż koncepcyjny odnośnie kształtu następnej publikacji (śmiech). Projekt #muzykajestwazna z pewnością chcemy dalej rozwijać nie tylko o nowe książki przez nas napisane, ale także o płyty i publikacje innych twórców.
Dzięki wielkie za rozmowę i do zobaczenia na spotkaniach autorskich. Jedno z nich - w Bielsku-Białej - będę miał przyjemność poprowadzić.

UWAGA! Prezent dla czytelników Psychosondy! Tylko do końca września pod tym wyjątkowym linkiem możecie kupić książkę z darmową wysyłką: "100 najodważniejszych polskich piosenek" z darmową wysyłką.

foto: Mateusz Ługowski

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.